Hukuk mezunlarına imtihan!
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, “Mesleğimizin en acil gereksinim duyan giriş sınavlarını hep birlikte getirmek üzereyiz. Mesleğin en acil gereksinim duyan giriş imtihan sistemini adalet Bakanlığı, YÖK ve Anayasa Mahkemesi ile hep beraber getirmek için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Kayseri Barosu tarafından düzenlenen ‘CMK’da İstinaf’ temalı etkinliğe katıldı. Kentteki otelde avukatlarla bir araya gelen Metin Feyzioğlu, Türkiye’nin yargıyla ele geçirilmeye çalışıldığını ifade ederek, “Türkiye’ye diken yargıdan batırıldı. Türkiye yabancı haber alma örgütlerinin kurduğu, kurdurduğu örgütlerin işgal denemesine yargı eliyle uğratıldı. Yargı bunlara bir yol açma makinesi olarak çalıştı. Bu acı tecrübeyi hep birlikte yaşadık ve tedbirlerini de bir daha olmamak üzere almak zorundayız” diye konuştu.

‘BİZ BİRLEŞTİRİCİYİZ’

Ortak akla vurgu icra eden Feyzioğlu, “Bunu birbirimizi düşman benzer biçimde görerek değil, ortak aklı milletçe üreterek başarmak zorundayız. Biz siyasi particilik yapmıyoruz. Şu süreçte Türkiye Barolar Birliği’nin ülkeye çok büyük bir hizmet fırsatı dünyaya gelmiştir. Siyasi partilerin sözcülüğünü yapanlardan medet umanlar bizi suçlayabilirler. Onlar ne derse desin, bizler camiası kucaklaştırıp, milletin ortak aklını ve iradesini hep birlikte ortaya dercetmek zorundayız. Bizler birleştiriciyiz; ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı değiliz” dedi.

‘SİZDEN YETKİ, GÖREV İSTİYORUM’

Kayseri Barosu avukatlarından problemlerın çözümü konusunda yetki de isteyen Metin Feyzioğlu, hitabını şöyle sürdürdü:

“Eğer avukat bağlarımsız ve güçlü olmazsa hakim ve savcı, hakimlik ve savcılık yapamaz. Yargı üç eşit gücün ortaklaşa çalıştığı bir etkinlik şeklinde barınamaz. Demek ki direkt doğruya savunmayı ilgilendiren reformlar, yargı reformu içinde yer almalıdır. Ben sizin temsilcinizim. Ben sizin Birlik Başkanınızım. Bu dertleri çözmek için ben Türkiye Barolar Birliği Başkanı olarak, bir kanarya sevenler cemiyeti gibi mi davranmalıyım, yoksa sorunu çözecek olanlarla bildirişim içinde mi olmalıyım? Mevzuşalım mı, kavga içinde mi olalım? Problemlerımız çözüm yoluna girmişken, bir çuval inciri çok kötü mı edelim, yoksa mevzuşmaya devam mı edelim? Sizden yetki, vazife isterim. Hangisini yapmamı istiyorsunuz? Diyalogla çözmeye devam mı?”

‘SINAVI GETİRMEK ÜZEREYİZ’

Hukuk fakültesi mezunlarına yönelik getirilmesi planlanan sınav hakkında da mevzuşan Feyzioğlu, “Sayın adalet Bakanı, Sayın YÖK Başkanı, Sayın Yargıtay Başkanı, Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanıyla yürüttüğümüz ve onların alt kadrolarıyla şekillendirmeye çalışmış olduğumız süreçte inşallah mesleğimizin en acil gereksinim duyan giriş sınavlarını hep beraber getirmek üzereyiz. Mesleğin en acil ihtiyacı olan giriş imtihan sistemini hakkaniyet Bakanlığı, YÖK ve Anayasa Mahkemesi ile hep birlikte getirmek için çalışmalar yapıyoruz. İnştanrı kısa zamanda bunu neticelendireceğiz. Bu eğer olmazsa olmamızdır” dedi.

KAYSERİ’YE İSTİNAF MÜJDESİ

Kayseri Baro Başkanı Cavit Dursun ise kentte Mayıs ayında istinaf mahkemesinin kurulacağı müjdesini verdi. Dursun, “Kayseri’de de ilk çıkacak yaz kararnamesiyle istinaf mahkemesinin hayata geçirilmesine dair Ankara’da meydana getirilen planlamalar söz mevzusu” diye konuştu

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir