Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü Kuruluyor

Adalet Bakanlığı, adliyelere başvuran suç mağdurlarını adli işlemler hakkında bilgilendirecek ve psikolojik destek verecek Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünün kurulması için düğmeye bastı.

Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanlığı, bir suçtan mağdur olanlara tanınan hak ve yardımlar hakkında bilgilendirilmesi ve adalete ulaşmayı güçlendirmeye yönelik çalışmalar yaptı.

Bu çalışmalardan sonra adalet saraylarında suçtan mağdur olan kişilere bazı hizmetler vermesi planlanan Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinin kurulmasına karar verilerek Adalet Bakanı’nın onayına sunuldu.

Adalet Bakanı, öncelikle pilot uygulama yapılacak yedi ilde Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinin kurulması daha sonra da diğer adliyelerde uygulanmasını onayladı.

Türk Tarihinde ilk olma özelliği taşıyacak bu müdürlükler öncelikle pilot bölgelerde hizmet verecek. Bu bölgeler İstanbul, Malatya, Samsun, Eskişehir, İzmir ve adana. Yıl başından itibaren hizmet vermeye başlayacak bu müdürlükler ülkemizde ilk kez kurulmuş olacak.

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinde kimler görevlendirilecek?

Müdürlüklerde Psikologlar, Pedegoglar, Sosyal çalışmacılar görevlendirilecek ve ilgili uzmanlar tarafından adli sürecin tamamı hakkında mağdur ve müştikelere psikolojik olarak destek verilecek. Öncelikle plot olarak kurulan yedi bölgedeki müdürlüklerde yüz personel eğitime alınacak.

Diğer taraftan cinsel suçlar, terör veya insan ticareti, aile içi şiddet ve çocuk, yaşlı, kadın v eengelli olan suçtan zarar görenlere de destekler sağlanacak.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir