Adli Sicil ve Arşiv Kaydı

Adli Sicil Nedir?

Adli sicil sabıka kaydı , adli olarak hakkınızda verilen ceza veya güvenlik tedbiri hükmünün, hükmü hangi tarihte aldığınız, hangi suçtan aldığınız ve hangi mahkemeden aldığınızın kişisel sicilinize işlenmesidir. adli sicil kaydı sabıka kaydı mıdır ? Veya başka bir tabirle adli sicil kaydı ile sabıka kaydı aynı mı ? Evet adli sicil kaydı sabıka kaydı dır. adli sicil kaydı sabıka kaydı farkı şu şekildedir. Bu belgenin eski ismi sabıka kaydıdır. Sonradan adli sicil kaydı olarak mevzuata geçmiştir. Bu da demek oluyor ki, sabıka kaydı adli sicil kaydı veya adli sicil ve sabıka kaydı aynı şeylerdir.adli sicil kaydı ve sabıka kaydı aynı şey mi sorusu sıklıkla sorulduğu için bu şekilde açıklık getirilmesi faydalı olacaktır.

Adli Sicil Belgesi:(adli sicil sabıka kaydı ne demek)

Adli Sicil Belgesi ( adli sicil sabıka kaydı), kurumlar tarafından bazı işlemlere esas olmak üzere kişilerden istenen, daha önce adli bir olaya karışıp karışmadığınız veya ceza alıp almadığınıza ilişkin bilgi sahibi olmak maksadıyla veya kişilerin ikinci veya daha fazla suç işlemeleri durumunda ilgili kanun maddelerinin uygulanabilmesi için çıkarılan belgedir.

Adli sicil kaydı nedir?

Adli sicil sabıka kaydı daha önce aldığınız hükümlerin ayrıntılarını içerir. Adli sicil kaydındaki her kayıt bir mahkemeden verilen hükmü içerir.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve istatistik Genel Müdürlüğü

Adli sicillerin tutulmasından, arşivlenmesinden, silinmesinden ve adli istatistiklerin tutulmasından sorumlu olan kurum Adalet Bakanlığına bağlı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’dür. Adli sicil kaydının istenilmesi ve bu sicillere ulaşılması için gerekli işlemler bu kurumca yürütülür.

Adli Sicil Kaydı Sildirme: ( adli sicil sabıka kaydı sildirme )

Adli sicil kaydı şartları oluştuğunda silinebilir. Sabıka kaydının silinmesi için, ilgili kaydın işlenmesinden itibaren belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Ancak bu süre standart bir süre değildir. İşlemiş olduğunuz suça göre bu süre değişmektedir. Adli sicilin silinmesi hususunda ayrıntılı bilgiyi BURAYI tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Adli sicil kaydı silinme süresi:

Adli sicil sabıka kaydı ne zaman silinir ? Adli sicil kaydının silinme süresi yukarıda belirttiğimiz gibi standart bir süre değildir. Adli sicil kaydı silinme süresi ile ilgili ayrıntılı bilgiyi BURAYI tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Adli sicil kaydı nereden alınır? Sabıka kaydı nereden alınır? (adli sicil sabıka kaydı nerden alınır )

Adli sicil kaydı bulunduğunuz mahalde bulunan adliyedeki Cumhuriyet Başsavcılığından alınır. cumhuriyet savcılığından arşiv kayıtlı adli sicil sabıka kaydı müracaatında kimliğinizin veya fotoğraflı kimlik bildirir belgenizin yanınızda olması gerekir. Adliye bulunmayan ilçelerde Kaymakamlıklar da adli sicil belgesi verebilir. Eğer yurt dışında bulunuyorsanız sabıka kaydınızı yurt dışı temsilciliklerimiz, elçiliklerimiz veya konsolosluklarımız dan alabilirsiniz. adli sicil sabıka kaydı sorgula ma işlemi için e devlet şifrenizle giriş yapmalısınız. adli sicil sabıka kaydı e devlet sistemi ile sorgulanabilmektedir. adli sicil sabika kaydi sorgulama işlemi için e devlet sistemine girerek, hizmet aramasına adli sicil kaydı yazınız.

Adli sicil kaydı nasıl alınır? Adli sicil arşiv kaydı nasıl alınır?

Adli sicil sabıka kaydı nasıl alınır ? Adli sicil kaydınızı kimliğiniz ile birlikte yukarıda sayılan kurumlara müracaat ederek alabilirsiniz. Sabıka kaydınızı alırken nereye ibraz edeceğinizi görevliye bildirmeniz gerekir. Ayrıca kimliğiniz olmadan sabıka kaydı almanız mümkün değildir. Başkasına ait adli sicil kaydını da alamazsınız. Adli sicil arşiv kaydının alınması da aynı usulle yapılır.

Adli sicil kaydı sorgulama: (sabıka sorgulama), e-devletten adli sicil kaydı nasıl alınır?

Adli sicil kaydınızı almak için bu kurumlara başvuracak zamanınız yoksa e-devlet üzerinden de alabilirsiniz. Sabıka kaydınızı e-devlet üzerinden sorgulamak için BURAYI tıklayınız.

Adli sicil kaydı yoktur:

Eğer adli sicil sorgulamanızda “adli sicil kaydı yoktur” ibaresi çıkıyor ise sicilinize işleyen herhangi bir sabıka kaydınızın olmadığını gösterir. Daha önce almış olduğunuz adli sicil kaydı silinmiş ise yine bu uyarıyı verir. adli sicil sabıka kaydı var mı ne demek veya adli sicil sabıka kaydınız varmı ne demek sorusunun yanıtı, daha önce işlemiş olduğu bir suçun olup olmadığının anlaşılmasıdır. Genellikle iş başvurularında adli sicil sabıka kaydınız var mı soruları ile karşılaşmaktayız.

Adli sicil arşiv kaydı ne demek?

Adli sicil arşiv kaydı adli sicil kaydının silinmesinden sonra silinen kaydın düştüğü arşiv anlamına gelir. Adli sicil kayıtları bir süre sonra veya talep üzerine silindikten sonra arşive düşer. Bu arşiv kayıtları yalnızca resmi kurumların sorgulamalarında çıkar.

Arşiv belgesi nedir?

Arşiv belgesi resmi kuruluşlarca sorgulanabilen, adli sicil belgesinin alt kısmında yer alan, daha önce silinmiş bir arşiv kaydının olup olmadığının tespitine yarayan belgedir. Aşağıda bu kısmı ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

Adli sicil arşiv kaydı memurluğa engel mi?

Adli sicil arşiv belgesi memurluğa girişlerde adaylardan istenilen bir belgedir. Bu belgede o memuriyete özgü hangi suçların engel olacağının tespitinden sonra o suçların bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Her memuriyet için farklı suçlar baz alındığı için başvuru yapılan memurluğa girişte belirlenen suçların o kişi tarafından işlenip işlenmediğine bakılır. Genellikle yüz kızartıcı suçlardan adli siciliniz var ise memuriyete engel olur.

Adli sicil arşiv kaydı sildirme: (Arşiv kaydı nasıl silinir?) (adli sicil sabıka kaydı nasıl silinir)

Adli sicil arşiv kaydınızı adli sicil silinme süresi geçmiş ise ( yukarıda sürelerden bahsettik) Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne yazacağınız dilekçe ile sildirmesini isteyebilirsiniz. adli sicil sabıka kaydının silinmesi belli usüllere tabidir. Adli sicil arşiv kaydınızın silinmesi için yazılacak dilekçe örneğine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Adli sicil sabıka kaydı okuma :

Adli sicil sabıka kaydı okuma teknik bilgi içeren bir durum olduğu için herkezin adli sicil sabıka kaydı okuma yapamaması normaldir. Ancak aşağıda vereceğimiz örnek ile adli sicil sabıka kaydı okuma olayını anlamış olacaksınız.

Adli sicil ile ilgili sorularınızı BURAYI tıklayarak forum bölümünden sorabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir