Af mı? CMK Düzenlemesi mi? İnfaz Yasası Değişikliği mi?

Adalet Bakanlığı, af yerine kamuoyu vicdanını rahatsız etmeyecek yeni düzenleme üzerinde çalışıyor. Düzenleme ile, cezaevlerindeki doluluğu düşürmekle birlikte mahkemelerin ve dolayısıyla yargı erkinin iş yükününde azaltılması planlanıyor.

Adalet Bakanlığı, af yasası yerine kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, af çıkarılmasına karşı olan kisimi üzmeyecek, ancak af bekleyen kişileride mutlu edebilecek, ceza infaz sistemindeki aksamaları giderecek, cezaevlerindeki doluluğu düşürecek ve yargının da iş yükünü azaltacak bir paket üzerinde çalışıyor. Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine göre; Seçim sonrası Meclis gündemine taşınması planlanan pakette, cezaevlerinde kalma sürelerinin düşürülmesi, bazı kabahatların para cezasına çevrilebilmesi şeklinde düzenlemeler de bulunuyor. Adalet Bakanlığı tarafından çalışmaları devam eden yargı paketinde öne çıkanlar şöyle:

Ceza İnfaz Süresi Kısalacak mı?

CEZA İNFAZ SÜRESİ: Öncelikli olarak ceza infaz sürelerinde indirime girilecek. Kısaca cezaevinde kalma süresi kısalacak. Adli kabahatlarda bu sürenin yüzde 50’ye doğru indirilmesi üzerinde düşünülüyor. Böylece eski sisteme geri dönülmüş olacak. Çünkü 2004 senesinde çıkartılan Ceza İnfaz Kanununa nazaran cezaevinde kalma süresi yüzde 66’a yükseltilmişti. Bu durumda 10 yıl hapis cezası alan bir fert mevcut sistemde 6 yıl 6 ay cezaevinde kalırken bu süre yeni düzenleme ile 5 yıla inecek. Düzenleme geriye doğru yürüyeceği için cezasının yüzde 50’sini çekenler dışarı çıkabilecek. Terör suçlarında ise infaz sürelerinin korunması eğilimi bulunuyor.

AÇIK CEZAEVİNE ALMA: Hükümlülerin açık cezaevine alınma sürelerinin gözden geçirilmesi de masada bulunuyor. Daha kısa sürede açık cezaevine geçişler sağlanarak cezaevlerindeki sıkıntı giderilmeye çalışılacak.

Uzlaştırma Kurumu Genişleyecek mi?

UZLAŞMACI VE ARABULUCU: Uzlaştırma, arabuluculuk gibi mahkemeye gitmeden problemlerın çözülmesini sağlayan sistemlere dönük düzenlemeler de çalışılıyor. Bunların baktığı konuların kapsamının genişletilmesi ve böylece yargının iş yükünün daha da azaltılması planlanıyor. Bu sistemden yürürlüğe girdikten sonrasında yargının iş yükünde önemli bir düşüş oldu.

İnfaz Yasası Değişecek mi?

HAPİS CEZASI: Aralarında ekonomik suçlar ile ilgili maddelerinde bulunduğu bazı kabahatlar için verilen hapis cezasının para cezasına çevrilmesi düşünülüyor. Hangi kabahatların bu kapsama alınabileceğine bakılıyor. Kamu vicdanını sızlatmayacak kabahatlar bu kapsama dahil edilecek.

CMK’DA DÜZENLEME: Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) bazı düzenlemelerin yapılması düşünülüyor. AB ile ilişkiler ve demokratikleşme açısından hangi değişikliklerin yapılabileceğine bakılıyor.

Yazar: admin

1 thought on “Af mı? CMK Düzenlemesi mi? İnfaz Yasası Değişikliği mi?

    Samet

    ( - )

    Hocam hagb vardı hakkimnda.. 2015de 1.18ay uyustrcdn aldığım dosya yi yaktım denetime gitmedim 2imZam kala die. 2018 üstüne de 2.1ay daha aldım uyuaturucdn . Hirszlktn 2018 3.5 sene almıştım yine ertelemeli. MükerrirlRe özgü infaz rejmi uygulanarak suan 1.6ay aldığım hirsizlk dosyamin sonucu ne olur birde uyustrcu kullanmak sucundn 2 sene 1 ayda 2019aldm. Youtube yazıyordum az önce hocam hatirlarsnz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir