Avukatlara e-tebligat zorunluluğu

Avukatlara e-tebligat mecburiyeti

30361 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan İcra İflas kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapma hakkındaki kanunun 48. maddesine göre değiştirilen tebligat kanununun 7/a maddesi gereğince 01/01/2019 tarihinden itibaren baroda kayıtlı avukatlara elektronik tebligat yapılması zorunluluğu getirildi.

Söz konusu tebligat kanunda yapılacak değişiklik ile avukatlara yapılan tebligatlar e posta yoluyla yapılacak ve e posta avukatın elektronik postasına ulaştığı tarihten itibaren 5 gün içerisinde yapılmış sayılacak. Elektronik tebligat işlemleri yine PTT tarafından yerine getirilecek.

Barolar Birliği Her Avukata elektronik tebligat adresi oluşturacak:

Elektronik tebligat ile ilgili hususları düzenleyen Elektronik Tebligat Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Yönetmelikte geçtiğine göre baroda kayıtlı her avukat 01/01/219 tarihinden itibaren TC kimlik numaraları ile PTT’ye başvurarak (Başvuruyu TBB yapacak) e tebligat adresi alacak. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle bundan önce alınan kayıtlı elektronik posta geçerliliğini kaybedecek. PTT’ye başvurular Barolar Birliği tarafından yapılacağından şu aşamada avukatların yapacakları bir işlem bulunmadığından kendilerine verilecek elektronik tebligat adresini bekleyecekler.

Avukatlara tebligat artık elektronik yolla yapılacak!

Yeni değişiklik ile kamu kuruluşları tebligatları yönetmelikte belirtilen kamu kuruluşlarına da e-tebligat şeklinde yapacaklar. Aralarında noter, baro, arabulucu v.s gibi birçok kamu tüzel kişiliklerine de elektronik yolla tebligat yapılacak.

Elektronik tebligat yönetmeliğinin ayrıntılarına  BURADAN ulaşabilirsiniz..

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir