Bilirkişiler için Süre Uygulaması Başladı

Bilirkişilerin görevlendirildikleri dosyalar üzerinde yaptıkları bilirkişilik işlemleri ile ilgili düzenlemiş oldukları bilirkişi rapolarını kendilerine ilgili mahkeme/savcılıktarafından verilen süre içerisinde sunup sunmadıklarını UYAP sisteminden denetlenmesine olanak tanıyan uygulama işlemeye başladı.

Adalet bakanlığınca geçtiğimiz günlerde açıklanan ve uygulamaya konulan “yargıda hedef süre” uygulaması kapsamında halihazırda bilirkişilerin görevlendirildikleri dosyalar üzerinden raporlarını sunmaları için verilen sürelerin ve raporların teslim işlemleri UYAP üzerinden yapılmakta. Ancak bilirkişiler raporu ilgili sürede teslim etmeseler dahi yeni dosya görevlrndirmesi yapılabiliyordu.

Ancak yapılan çalışmalar sonrasında bilirkişilerin raporlarının teslim sürelerine ilişkin UYAP sisteminden takibinin etkinleştirilmesi yönünde adım atıldı. Bilirkişilerin bilirkişi raporunu süresi içerisinde sunma durumlarının  tespiti amacıyla Ulusal Yargı Ağı Projesi üzerinde rapor teslim kontrolü uygulaması yapıldı ve işletime geçti.

Yapılan değişiklikle bilirkişilere yapılacam yeni görevlendirmelerde görevlendirilecek bilirkişinin daha önce görevlendirildiği dosyaya sunması gereken bilirkişi raporununu süresinde sunmakta geciktiğine ilişkin uyarı verecek.

Bilirkişiye raporunu süresinde sunmadan yeni dosya verilmeyecek

Bilirkişinin raporunu belirtilen sürede sunmaması, hatta bu üfrede mazeret bile sunmaması durumlarında bilirkişiye çeşitli yaptırımlar da uygulanabilecek. Bu yaprırımlar arasında raporu sunana kadar yeni dosya verilmemesi, geçici süreyle dosya alımını durdurma ve bilirkişi listesinden çıkarma da bulunuyor. 

Bilirkişilerin bu uygulamayla verimlilikleri de ölçülecek. Bilirkişilerin sunmakla görevlendirildikleri raporları zamanında ve eksiksiz olarak  sunmaları, yargılama süreleri üzerinde büyük bir etkisi olduğundan konuya gerekli ihtimam gösterilecek.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir