Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe yazma :

Dilekçe yazma, sosyal ve gündelik hayatta karşımıza çıkan problemleri yazılı bir şekilde dile getirebilmek bakımından önem taşımaktadır. Dilekçe yazma konusunda çoğumuzun ön yargısı bulunmaktadır. Ancak dilekçe yazma o kadarda zor bir konu değildir. Aşağıda dilekce yazimi konusunda ayrıntıya kısaca değineceğiz.

Dilekçe nedir nasıl yazılır ? ( nasıl dilekçe yazılır)

Dilekçe nedir ? Günümüzde ilkokuldan itibaren çocuklara dilekçe yazma konusunda eğitim verilmektedir. Bu yazımızı okuduktan sonra sizde dilekçe nasıl yazılır sorusuna yanıt bulacak, kafanızdaki dilekçe yazma fobisini umarım gidermiş olacaksınız. Yine örnek dilekçe fotoğraflarımızla hangi kısımları nasıl doldurmanız gerektiğini ve dilekçe örneği ile yazılacak dilekçe şablonunu öğrenmiş olacaksınız. dilekce örneği başlığımız sayfanın altında bulunmaktadır.

Dilekçe, bir kişinin, bir toplumsal gurubun veya bir kurumsal yapının, herhangi bir makama, makamı bir konu hakkında bilgilendirmek yada bir konunun arz edilmesi veya talep edilmesi gayesiyle bir sorunu bildirmek, şikayet etmek, dilek belirtmek için yazılan, belli bir düzene ve kurala tabi yazılı taleplerdir. Peki dilekce nasil yazilir? Dilekçe nasıl yazılır örnekleri yazımızın alt bölümünde yer almaktadır. Dilekçe nasıl yazılır kısaca :

Dilekçe nasıl yazılır? ( dilekçe yazma kuralları)(dilekçe yazım kuralları)

Dilekçe nasıl yazılır ve dilekçe kuralları sorusunun yanıtını öncelikle bir dilekçede bulunması gereken unsurlar şu şekildedir:

Dilekçenin özellikleri :

1-Yazılan makamın ismi ( Dilekçenin yazıldığı makamın veya mevkiinin ismi )

2-Tarihi ( Dilekçenin yazıldığı tarih )

3-İmza ( Dilekçeyi yazan kişinin imzası)

4- Dilekçeyi yazan kişinin kimlik bilgileri ve adresi

5- Ekleri ( Dilekçeye eklenen ek evrakların yazıldığı alan)

Dilekçede tarih : (tarih nasıl atılır)

Dilekçede tarih nereye yazılır ? Dilekçede tarih yazının sol üstüne yazılabileceği gibi, aşağıdaki dilekce ornegi nde olduğu gibi yazının sonuna da yazılabilir. Dilekçede tarih olması lazımdır. Tarihsiz dilekçe ibraz edileceği kurum tarafından kabul edilmeyecektir. Tarih nasıl atılır sorusunun yanıtı ise, ilk başa gün, ikinci aralığa ay ve ücüncü aralığa yıl olacak şekilde yazılır. Dilekçe tarih örneği: (Örneğin 01/02/2019, İkinci örnek: 01 Ocak 2020)

Dilekçede imza nereye atılır ?

Dilekçede imza nereye atılır veya imza ismin neresine atılır sorusunun yanıtı isminizin hemen üzeridir. Aşağıda gösterilen dilekçe ornegi nde yazıldığı gibi isminizin hemen üzerine imzanızı atabilirsiniz. Buda imza nereye atılır sorusunun yanıtıdır.

Dilekçe hangi renk kalemle yazılır :

Dilekçe hangi renk kalemle yazılır? Kalem rengi dilekçelerde resmi olarak belirtilen bir durum değildir. Ancak resmi dilekçelerde genellikle mavi renk kalemler tercih edilir. Bunun sebebi ise yazının asıl olduğunun tespitidir. Dilekçe hangi kalemle yazılır sorusunun yanıtı ise dolma kalemdir.

Başlık nasıl yazılır :

Dilekçede başlık nasıl yazılır sorusuna geçelim. Başlık ilgili kurumun ismi üste büyük harflerle, bulunduğu il veya ilçe ise küçük harflerle yazının sağ başına gelecek şekilde yazılır. Ancak bu şart değildir. İlgili il veya ilçe isimleri başa da gelebilir.

Örnek 1:

KADASTRO MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                                                                              SİLİVRİ

Örnek 2 :

SİLİVRİ KADASTRO MÜDÜRLÜĞÜNE

Dilekçe nasıl yazılır sorusunun cevabını ararken, dilekçe yazımında, dilekçede bulunması gereken mecburi alanları belirttikten sonra dilekçe ile ilgili bilgiye geçelim;

Bir dilekçe hangi makama yazılacaksa, o makama hitapla başlar. (Örneğin: ……… Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürlüğüne)

Dilekçenin yazılacağı il veya ilçe adı makamın hemen altına yazılır. Dilekçede belirtilecek olayın vuku bulduğu yer ve olay tarihi var ise ayrıca belirtir.

Düz ve çizgisi olmayan kağıt kullanılır.

Dilekçe bilgisayar çıktısı şeklindede yazılabilir, elle de yazılabilir. Ancak elle yazılan dilekçelerin okunaklı olması gerekir.

Dilekçenin yazımında yazım kurallarına olabildiğince riayet edilmelidir.

Dilekçe altında dilekçeyi yazan kişinin imzası yer almalıdır.

Istekçeyi ibraz eden kişinin adı ve mümkünse kimlik bilgileri ile ulaşılabilir adresi yazılmalıdır.

Dilekçede dilekçenin içerisinde yazmış olduğunuz belgeler var ise eğer, dilekçenin en alt sol tarafına bu belgeler sıra numarası verilerek belirtilmelidir.

Dilekçe içeriği ciddi ve resmi olmalıdır. (resmi dilekçe) Dilekçe içeriği saygılı bir üslupta yazılmış olmalıdır. Dilekçe hikaye anlatır gibi uzun ve gereksiz cümlelek içermemeli, kısa, öz ve isteği veya dileği açık ifadelerle belirtmelidir.Dilekçe nesnel olmalı ve kişisel duygulara yer verilmemelidir.

Bir mevzuda gaye, üst makamın bilgilendirilmesi ise “… bilgilerinize arz ederim, veya tensiplerinize arz ederim”; üst makamın bir sorunu veya olguyu çözmesi veya bir işlemi başlatması konusu ise “gereğini arz ederim”, yapılacak herhangi bir işlem için olur isteniyorsa“izninizi arz ederim”benzer biçimde saygı beyanlarıyla son bulmalıdır. Aşağıda vereceğimiz bir dilekce ornegi ile konuyu daha iyi anlayabileceksiniz. Dilekçe ornegi:

Dilekçe nasıl gönderilir ?

Dilekçe nasıl gönderilir ? Dilekçe yazıldığı resmi kuruma bizzat elden teslim edilir. Ancak iliniz dışında bulunan bir kurma bir dilekçe yazmış iseniz, ilinizde veya ilçenizde bulunan denk bir kurum vasıtasıyla gönderebilirsiniz. Bunun için dilekçenizin başlığına “gönderilmek üzere ibaresi eklenir.

Örnek:

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

Gönderilmek Üzere

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

Örnek dilekçe : (Resmi dilekçe örneği) ( Dilekçe nasıl yazılır örnekleri) ( Üst makama dilekçe örneği) (ilgili makama dilekçe)

Dilekçe örnekleri ni sitemizin forum bölümündeki dilekçeler kısmından bulabilirsiniz. Burada bulunan dilekce ornekleri işinizi görmezse aşağıda yazılmış (Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi) de örnek dilekçe olarak sizlere sunduğumuz ana başlıklardan oluşuyor. Dilekçe nasıl yazılır örnekleri aşağıda yer almaktadır. Aşağıdaki dilekçe örneği formatı nı kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi kısa dilekçe örneklerine sitemizin forum bölümündeki dilekçeler kısmından ulaşabilirsiniz. Dava dilekçesi örneği lazım diyorsanız, forum bölümündeki kısa dilekçe örnekleri veya hazır dilekçe örnekleri kısmı için yani hazır dilekçe için BURAYI tıklayıp dilekçeler bölümüne ulaşabilirsiniz. İşte örnek dilekçe yazımı ve dilekçe taslağı:

Resmi dilekçe örneği : (dilekce örnegi) ( dilekçe örneği kısa) ( dilekçe örneği 2019) (dilekçe şablonu) (basit dilekçe örneği) ( örnek dava dilekçesi) (mahkemeye dilekçe nasıl yazılır ) ( şahsi dilekçe ve şahsi dilekçe örneği)

Dilekçe yazma veya dilekçe örneği talep etmek için BURAYI tıklayarak forum bölümümüze ulaşabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir