Duruşma salonu nasıldır?

Duruşma salonu nasıldır? Duruşma salonu nedir? (mahkeme salonu özellikleri)

Mahkeme salonu nedir ? Adliyelerde Mahkemelerin duruşmalarının görüldüğü odaya duruşma salonu diğer adıyla mahkeme salonu denir. Yani mahkeme salonu nedir sorusunun yanıtı budur. Duruşmaların düzgün bir şekilde görülmesi için bu salondaki işleyiş bir düzen ve usule göre şekillenir. Duruşma salonunda sanığı, tanığın, izleyicilerin, ve dahi hakim ile katip ve mübaşirin dahi duracağı yerler bellidir. Duruşma salonundaki düzenin sağlanması bakımından bu kurallar önemlidir.

Duruşma salonunda kimler bulunabilir?

Mahkeme salonunda bulunan görevliler: Ceza Mahkemeleri davalarında, duruşma salonunda, yani mahkeme salonunda  hakim (Ağır Ceza Mahkemelerinde Cumhuriyet Savcısı ile heyet) kürsüde otururlar. Karşıdan bakıldığında hakimin sol tarafında Cumhuriyet Savcısı oturur. Hakimin sol tarafına doğru olan bölümde şikayetçi, sağ tarafında ise sanık yer alır. Hakimlerin önünde katipler oturur. Kâtip hakimin direktifiyle duruşmayı tutanağa geçirmekle görevli memurdur. Mahkeme salonunda bulunan görevliler sorusunun yanıtı da budur.

Duruşmada kim ne zaman ve nerede konuşur?

Duruşma sırasında tanıklar duruşmayı yazan zabıt katibinin önündeki kürsüde beyan verirler. Tutuksuz yargılanan sanıklar (hukuk davalarında davacılar) kendine ayrılan yerde savunma yaparlar. Avukatları varsa avukatları da yanlarında bulunur. Duruşma sırasında konuşan kişi ayağa kalkar. Sadece salonda oturmadığı için dışarıda beklediği için kürsüye giderek beyanda bulunur.

Duruşmada konuşma sırası. ( Duruşmada söz sırası)

Duruşmada söz sırası : Mahkemelerin görülmesi belirli bir düzen içinde yürür. Hakim söz verdiğinde taraflar beyanlarını verirler. Mahkeme salonunda Söz verilmeden ve hakimden söz almadan konuşmak yanlıştır. Söylenmesi mutlakiyetle gereken bir husus varsa bu hakimden isteyerek söylenir. Ayrıca hakim söz verdiğinde söz alan kişinin konuşmasını ayağa kalkarak yapması iyi olur.

Tanık duruşmalarda nerede durur?

Tanıklar duruşmadaki beyanlardan etkilenmemeleri için diğer tarafların ifadeleri alınırken duruşma solunu‘nun yani mahkeme salonu‘nun dışında bekletilir. Kendisine sıra geldiğinde hakim tarafından karar verilerek mübaşir tarafından salona alınır ve kürsüye geçerek bildiklerini anlatır. Tanığın duruşma sırasında başından beri salonda bulunma imkanı olmadığından oturamaz.

Duruşma salonunda davacı nerede durur? 

Duruşma salonunda, aşağıdaki resimde görüleceği üzere,  herkesin duracağı yer bellidir. Duruşma solonunda davacı nerede durur sorusunun yanıtı aşağıdaki resimde gösterilmiştir. Duruşma salonunda davacı hakimin sağ tarafında durur. Sanık kürsüsünde durmaz. Mübaşir davacının duracağı yeri zaten kendisine gösterir.

Duruşma salonuna kimler girebilir?

Duruşmalar kural olarak aleni ( açık) olarak yapılır. Bazı istisnalar hariç olmak üzere ( çocuk cinsel suçları v.b) isteyen duruşmaları hakimden izin alarak izleyebilir. İstisna sayılan bazı suçlarda duruşmalar kapalı yapılır, yani duruşma salonuna ( mahkeme salonu) kimse alınmaz. Bu duruşmalara izleyici katılmaz.

Duruşma salonunda nasıl davranılır? ( Duruşma salonu kuralları)

Mahkemede savunma nasıl yapılır ? Duruşmalar hakimin denetimi altındadır. Hakim duruşmalarda denetimin ve düzenin yerine getirilmesi için gereken talimatları verir ve tedbir alır. Hatta duruşma sırasında duruşma salonunun düzenini bozan, duruşmayı sabote eden kişilere disiplin olarak hapis cezası vermeye yetkisi vardır. Duruşa salonunda kimse birbiri ile konuşmaz. Alkışlama veya protesto gibi hareketlerde bulunulmaz, duruşma salonunda cep telefonu ile konuşulmaz, fotoğraf veya kamera çekimi de yapılmaz.

Mahkemede hakim ne sorar?

Mahkemede hakimin ne soracağı, nasıl davranacağı hususu  duruşmaya çağırılmış kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Merak ettiğiniz konu mahkemede hakim ne sorar ise yazımızın devamını okuyunuz. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki,  duruşmada hakim daha önce kolluk kuvvetinde alınmış olan beyanınıza  yani ifadenize bakarak sizlere sorular soracaktır. Eğer bir çelişki var ise bunu da soracaktır. 

Duruşma tutanağı hazırlandı ne demektir?

İlk duruşma zaptı hazırlandığında vatandaş portal veya e devlet üzerinden yapılan dosya akıbeti sorgulamalarında “duruşma zaptı hazırlandı” uyarısı çıkar. Bu uyarı hakkınızdaki bir dosyadan Mahkemeye dava açıldığını ve ilk duruşmanın yapıldığını gösterir. Mahkemenizden duruşma ayrıntısını öğrenebilirsiniz.

Yazar: admin

1 thought on “Duruşma salonu nasıldır?

    Bahtiyar

    ( - )

    Allah düşürmesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir