E-Posta ile Dilekçe Gönderme

E posta ile dilekçe gönderme :

Globalleşen dünyada insanların ihtiyaçlarının büyük bölümünü internetten çözme eğilimindeler. Artık gündelik ihtiyaçlardan alışverişe kadar bütün gereksinimlerini internet üzerinden yerine getirmekte. İstatisliklere göre Dünya nüfusunun Yüzde elliüçü İnternet kullanıcısı. Buda 4 milyar insandan fazla insanın İnternet kullandığı anlamına geliyor. 3 milyardan fazla insan ise sosyal medyayı kullanıyor. Yine 5 milyar insandan fazla da mobil kullanıcı bulunmakta. Buda dünyanın gelecekte interaktif bilişimi çok daha aktif kullanacağı anlamına geliyor.

e-posta ile dilekçe gönderme2

Örnek olarak; bu gün Adalet Bakanlığının entegre sistemi sayesinde taraflar dosyalarını İnternet üzerinden inceleyebilmekte, dosya durumlarını adliyelere gitmeden öğrenebilmektedirler.

Bu durumda e posta ile dilekçe gönderme hususu da e devlet entegrasyonu sayesinde mümkün olabilecektir. Tabi ki burada önemli olan e postayı gönderen kişinin kimliğini tespit edebilmektir. e-postanın göndericisinin tespitinin yapılması evrak doğrulama açısından önem taşıdığı için bu konudaki çözüm elektronik imza veya kayıtlı elektronik posta olacaktır.

Türkiye de tebligatların elektronik yolla yapılmasına ilişkin zemin oluşmuş durumda. Şu an elektronik posta yönetmeliği yürürlükte ve kullanılmaktadır. UYAP DYS sisteminde ve diğer kurum DYS ( Döküman Yönetim Sistemi) sistemlerinde elektronik imza aktif olarak kullanılmaktadır.

Halihazırda vatandas.uyap.gov.tr adresinden dosya içeriğine ulaşmakla birlikte evrak ve elektronik imzalı dilekçe göndermek mümkün. Kurumlara gönderilecek dilekçelerin halihazırda kurumların kayıtlı e posta adreslerine yapılabileceğini düşünmekteyiz. Her kurumun internet sitesinde bildirdiği bir kurum web mail adresi vardır. Bu adrese elektronik imza ile imzalanmış bir dilekçeyi e posta ile dilekçe gönderme şeklinde gönderilebilir. e posta ile dilekçe gönderme işleminden sonra e-postanın kuruma ulaşıp ulaşmadığının teyit edilmesi yararlı olacaktır.

Kurumlara verilen kurumsal elektronik posta adresleri kurumların idari işlerle yetkili kişileri tarafından düzenli olarak kontrol edilir. Ancak yinede e posta ile dilekçe gönderme işlemlerinde kurumdan teyit alınması yinede yararlıdır.

E posta ile dilekçe gönderme ile ilgili sorularınızı BURAYI tıklayarak forum bölümümüzden tartışabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir