Arabuluculuk

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  ceren tarafından 4 ay 1 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #1841 Yanıt

  ceren

  HANGİ DAVALARI KAPSIYOR?
  * 1 Ocak’tan tarihinden itibaren işçi ve işveren alacakları, işe iade talepleri de dahil olmak üzere iş hayatındaki tüm anlaşmazlıklarda dava şartı, arabuluculuk kapsamına alındı. şu demek oluyor ki taraflar mahkemeye değil de önce arabulucuya başvurmak zorunda. Anlaşmazlık Arabuluculukta çözülemezse taraflar mahkemeye gidebilir.
  * Kıdem ve suç duyurusu tazminatı, fazla mesai, hafta tatili, yıllık izin, bayram tatili ücreti, mobing, kötü niyet tazminatı, sendikal tazminat, işe iade davaları gibi tüm anlaşmazlıklarda artık arabuluculuğa başvurulmadan dava yoluna gidilemeyecek.

  BAŞVURU NEREYE VE NASIL YAPILIYOR?
  * İş akdi feshedilip işten çıkarılan bir fert, en yakın adliyeye veya istediği herhangi bir arabuluculuk merkezine gidecek. Türkiye’de 108 adliyede arabuluculuk bürosu bulunuyor. Olmayan yerlerde ise barış hukuk mahkemelerinin yazı işleri, aynı görevleri yapıyor.
  * başvuru esnasında herhangi bir masraf ve harç alınmıyor. Ücretsiz müracaat yapılıyor.
  * Başvurunun yapıldığı veya karşı tarafın bulunduğu yerden arabulucu atanıyor. Arabulucu, karşı tarafı oturuma çağrı ediyor. Taraflar oturuma kendisi tek gelebileceği şeklinde avukatıyla da katılabilir.
  * Taraflar ilk oturuma katılmak zorundalar. Katılmayan tarafı arabulucu kayda geçiriyor. İleride haklı çıksa bile masraflar, iyi niyet göstermediği için, oturuma gelmeyen tarafa kalıyor.
  * Oturuma gelip, iki saat görüştükten sonra taraflar anlaşamazsa harcamaı Bakanlık ödüyor. Dava sonunda taraflara yansıtılıyor.

  HEM İŞÇİ HEM İŞVEREN KAZANACAK
  * Başvurunun tamamen ücretsiz olduğu arabuluculukta ücret, işin çözülmesi durumunda yüzde 6 olarak alınıyor ve bu da her iki tarafa bölünüyor.
  * Örnek vermek gerekirse, işçi ve işveren alacak-verecek olarak 10 bin liraya anlaşmaları durumunda, arabulucuya 600 lira ödüyor. Bu da 300’er lira olarak iki taraftan alınıyor. Eğer işveren isterse tüm bunlarnı ödeyebilir. Bunun dışında aslabir ödeme bulunmuyor.
  * Aynı mevzu eski sisteme nazaran mahkemede çözülmüş olsa yüzde 7 sadece nisbi harç alınıyor, bin lira da gider ön ödemeı ödenmesi gerekiyordu. Mahkeme sürecindeki şahit ücreti, bilirkişi ücreti, temyiz harcı gibi daha biroldukça masraftan da vatandaş kurtulmuş oluyor.
  * Bir diğer önemli nokta da süre tasarrufunda görülüyor. Arabulucunun her dosyayı 3 haftada sonlanmış oldurması gerekiyor. Yetişmemesi durumunda yalnız yedi gün daha ek süre veriliyor. Bunun haricinde uzatılamıyor.

  Yalnız İŞ DAVALARINA BAKMIYORLAR
  İş davaları haricinde diğer bir çok konuda da isteğe bağlı olarak arabuluculara başvurulabilir. Bunlarda herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Mahkeme harcamaları ödemek istemeyen ve kısa sürede sonuç almak isteyenler özel hukuk uyuşmazlıklarında da arabuluculuğu tercih edebiliyor. Alacak-verecek anlaşmazlıkları, kiracı-kiraya veren davası, tazminat, tüketici, marka patent davaları bunlara örnek gösterilebilir.

  26 BİN DOSYA 1 GÜNDE ÇÖZÜLDÜ
  Arabuluculuk sisteminde 2017 sonu itibariyle 26 bin 700 dosya çözüldü. Yüzde 93’ü bigün ve daha az sürede çözülmüş oldu. Bunlardan 89’u başarıyla çözümlendi.

  160 ÜLKEDE VAR
  5 yıllık kıdeme haiz hukukçular, bakanlığın yetkilendirdiği kurumlarda öğrenimden geçtikten sonra girdikleri sınavı geçerlerse arabulucu olabiliyor. Dünyada, 160 ülkede bu sistem uygulanıyor. Arabulucuk eğitimi için bakanlığın yetkilendirdiği kurumlardan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Eğitim Merkezi Koordinatörü Suat Pınar; İstanbul, Ankara, Gaziantep ve Mersin Baroları ile beraber yapmış oldukları eğitimler sonucu arabuluculuk sertifikası verdiklerini söylüyor. Bu eğitimlerde, hukukun yanısıra psikoloji ve mesajşim eğitimi de ağırlıklı olarak verildiğini belirtiyor.

Yanıtla: Arabuluculuk
Bilgileriniz: