Yanıtla: 58/6 mükerrir

#1013 Yanıt

Cem

Aleykumselam, Mükerrir hükümlülerin infazı 5275 sayılı kanunun 108/4 maddesinde belirtilmiştir. 9 ay hapis cezası aldığınızdan hareketle ilerlersek, 01/01/2019 günü cezaevine giriş yaptığınız takdirde cezanızı denetimli serbestlik yararlanarak (mükerrire esas cezanızın ne kadar olduğunu, suç tarihini ve suçu belirtmemişsiniz o yüzden 2 yılın altında olarak hesaplıyorum) 2 yılın altında olduğundan kısa süre içerisinde açık cezaevinden tahliye olacaksınız ve denetimli serbestlik müdürlüğüne başvuracaksınız. Ancak bihakkın tahliyeniz (yani infazın tamamlanması) 01/10/2019 tarihinde gerçekleşecektir. Bu tarihten sonra mükerrir olduğunuz için hakim 1 yıldan az olmamak üzere bir denetim süresi belirleyecektir. Bu sürenin 5 yıla kadar uzatılmasına karar verebilir. Bütün bu kararları da şartlı tahliye kararınızı verecek olan mahkeme verecektir. Verilecek denetim süresi içerisinde herhangi bir suç işlemezseniz, iyi halli olarak geçirirseniz denetiminiz ihlal olmayacaktır ve ceza infaz edilecektir. Denetim süresi içerisinde suç işlerseniz şartlı tahliye kararınız geri alınacak, şartlı tahliye ile bihakkın tahliye arasındaki süreyi ceza infaz kurumunda yerine getirmek durumunda kalacaksınız.