İcra Satış Usulünde Değişiklik

İcra satış işlemlerine ilişkin değişiklik yolda!

İcra Müdürlüklerinde haciz işlemi uygulanan taşınırlarla alakalı satışlarda ihale tekliflerinin alınması şeklindeki işlemler artık elektronik olarak yapılacak. Haciz işlemi uygulanan ve satışa çıkan taşınırlarda satın alma işlemleri önceliği borçlulara verilecek. Hakkında haciz işlemi uygulanan borçlu belirlenecek bir oranın altında kalmamak şartıyla malını satarak borcunu icra müdürlüğüne ödeyebilecek.

Büyükşehirlere İcra Reisliği Müessesesi geliyor

Edinilen bilgiye göre Büyükşehir Belediyesi olan illerde icra müdürlüklerinin denetiminden ve işleyişinden sorumlu icra reislikleri müesesesi kurulacak. İcra reisliği hakim sınıfından olacak. Ayrıca icra müdürleri arasından irca baş müdürlüğü kadroları getirilecek.

İcra personeline zorunlu mesleki sorumluluk sigortası geliyor

İcra personelinin hukuki olarak sorumluluklarına ilişkin baskılardan kurtulmaları adına zorunlu mesleki sorumluluk sigortası hayata geçecek. Bu düzenlemenin ardından icra personelinin tazminat ödeme durumlarında iyileştirme yapılacak.

Halihazırda haczedilen malı herkes alabiliyor:

Şu an yürürlükte olan mevzuata göre borçlunun evinden veya herhangi bir şekilde haczedilen taşınırların satışında ihaleye herkes girebiliyor ve en yüksek teklifi veren kişiye ihale bırakılıyor. Borçlu borcunu satış anına kadar ödemediği taktirde haczedilen taşınırları çok ucuz miktara başkalarına satılabilir. Yeni düzenleme ile borçlunun haczedilen taşınmazları belli oranını ödemek şartıyla yine borçluya satışının önü açılıyor. Ayrıca ihalelerde taşınmazı haczedilen borçluya öncelik veriliyor.

İcra ile ilgili diğer yazılarımız için TIKLAYINIZ..

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir