İcra Takibi Nasıl Açılır?

İcra Takibi Nasıl Açılır?

Eğer icra takibi başlayacaksanız öncelikle ne tür bir takip başlatacağınızı bilmeniz gerekir. Elinizde bir senet olup olmadığı, veya herhangi bir karar olup olmadığına göre icra takibinin başlama usulleri değişebilir. Elinizde alacağınıza ilişkin bir karar var ise ilamlı takip açarsınız.

-İlamlı takip ile ilgili yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

-Elinizde herhangi bir evrakınız yok ise, alacağınız herhangi bir belgeye dayanmıyor ise BURADAN ilamsız icra takibi yazımıza ulaşabilirsiniz. Eğer elinizde bir mahkeme kararı yok’ta sadece bir senet var ise (çek, poliçe, bono’da olabilir) senet takibi, yani kambiyo senetlerine özgü talepte bulunabilirsiniz.

İcra takibi işlemleri:

Öncelikle var ise elinizdeki ilamı veya senedin borçlu sayısı kadar fotokopisini çekiniz. Daha sonra İkamet ettiğiniz yerdeki veya herhangi bir yer icra müdürlüğüne kimliğinizle müracaat ediniz. İcra Müdürlüğünün ön bürosu bulunan adliyelerde ön büroya gitmelisiniz. Burada görevliler elinizdeki ilam veya senedin miktarına göre gerekli harç ve posta avanslarını hesap ederler. Bu yüzden hazırlıklı gitmenizde yarar var. Bu ücretleri ödedikten sonra elinizdeki var ise senedin arkasına ilgili icra müdürlüğünün bu senet için takip başlattığına ilişkin mühür ve kaşe vurularak icra müdürlüğü kasasında muhafaza edilir.

İcra Müdürlüğüne başvurunuz sırasında takip talebi görevli tarafından hazırlanır. Görevliye yasal faiz v.b taleplerinizi sorarak takip talebini düzenler ve size imzalatır. ( bazı yer icra müdürlüklerinde takip talebinin hazırlanmasını sizden isteyebilirler.) Takip talebi ilgili ekleri ile birlikte icra müdürlüğüne verilip, hesaplanan harçlar ve gider avansları da alındıktan sonra dosya icra müdürlüğünden esas numarası alır ve takibi açmış olursunuz.

İcra Müdürlüğünden ödeme emri gönderilmesi:

İlgili icra müdürlüğü takip talebinizi bir ödeme emri evrakına bağlayarak borçlu tarafa tebliğ eder. Borçlu yasal süresi olan yedi gün içerisinde bu borcuna itiraz etmez ise borç kesinleşmiş olur.

Ödeme emrine rağmen borcun ödenmemesi:

Ödeme emri tebliğ edilip yasal süresi içerisinde itirazda edilmeyerek kesinleşmiş olan veya itiraz edilse bile itirazı reddedilen borçlar kesinleşir. Artık kesinleşen borç için haciz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Borçludan alacağımı nasıl tahsil ederim?

Kesinleşen icra dosyalarında borçludan alacağınızı her türlü yasal yöntemle talep edebilirsiniz. Bunların en kolayı borçlunun herhangi bir aracı bulunup bulunmadığı, bulunuyor ise haciz şerhi konulması için icra müdürlüğüne talepte bulunmaktır.

İkinci bir yol ise taşınmazlara, ( tarla, arsa) haciz şerhi konulmasıdır.

Yine başka etkili yöntem ise banka hesaplarına haciz konulmasıdır.

Yukarıda yazılı işlemleri icra müdürlüğünden talep edebilir, borçlunun taşınır veya taşınmazlarının haczedilerek, hatta satılarak paraya çevrilmesini ve alacağınızın bu şekilde tahsilini isteyebilirsiniz.

İcra takip masrafı:

İcra takip masrafı icra müdürlüğünde takip açacağınız sırada, alacak miktarı üzerinden hesaplanan harçlar ile, dosya parası, posta parası, haciz yolluğu gibi giderlerin tümüne verilen isimdir. Bu giderleri yaptıktan sonra borçludan ayrıca tahsilini talep edebilirsiniz. Aşağıda icra takip masrafları ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

E-devletten icra dosyası sorgulama ( icra borcu sorgulama)

e-devletten icra takibi sorgulamak  yani icra dosyası sorgulama için veya icra borcu sorgulama için Adalet Bakanlığının entegrasyon ekranını kullanabilirsiniz. icra dosyası sorgulama işlemi artık icra dairesi ne gitmeden de yapılabilmektedir. İcra dairesi iş yoğunluğundan yeterince vakit ayıramamış ve buda sizin açınızdan vakit kaybına neden olmuş olabilir. bu yüzden e icra sistemini kullanınız.  E devlette icra dosyası görünmüyor ise hakkınızda bir icra dosyası açılmamış demek olabilir. icra sorgulama e devlet ten icra portala ulaşabilmek için veya e devletten icra takibi başlatmak için uyap vatandaş adresine BURAYI tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Haciz tatbik edilmiştir ne demektir?

UYAP  vatandaş portal veya e devlet sorgulamalarında dosya durumu kısımlarında genellikle kısaltmalar kullanılır. bu platformlarda icra kısmı sorgulaması yapılınca haciz tatbik edilmiştir yazıyorsa, borçlunun belirtilen adresine haciz işlemi uygulandığını gösterir.

İcra takip aşamaları:

İcra müdürlüğünden takip açmış iseniz aşağıdaki aşamaları takip edeceksiniz:

1-İcra Müdürlüğüne takip talebinde bulunma

2-Harçları yatırarak dosyayı açma

3-Ödeme emrinin tebliğini takip etme (İcra Müdürlüğünden ödeme emrine itiraz olup olmadığını takip etme) Ödeme emrine itiraz edilmemiş ise:

4-Borçlunun taşınırlarına veya taşınmazlarına haciz koyma.

İcra takiplerim: (icra borç sorgulama)

Hakkınızda açılan bir icra takibi bulunup bulunmadığını veya açılan icra takiplerini takip etmek için veya icra borç sorgulama için e-devlet uyap vatandaş uygulamasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

İcra avukatlık ücreti:

İcra Müdürlüğünde açılan taleplerde avukat tutmak faydanıza olabilir. Ancak icra takiplerinde genellikle alacak miktarı üzerinden avukat ile anlaşılabilir.

İcra borcu ödeme:

Hakkınızda başlatılan bir icra takibi sonucu tarafınıza ödeme emri gelmiş ise Adalet Bakanlığı’nıın entegrasyonu ile vatandas uyap adresinden borcunuzu interaktif olarak ödeyebilir, icra borcunuza taksit yapabilirsiniz. Ayrıca hakkınızda açılan bir icra takibi olup olmadığını icra sorgulama işlemi ile yapabilirsiniz.  icra sorgulama işlemlerini yine  Vatandas.uyap adresine BURADAN ulaşabilirsiniz. İcra Müdürlüğü  işlemleri bu şekilde  e icra sistemi ile yapılabilmektedir. e icra sistemi UYAP sistemi ile entegre çalışır. e icra sistemi ile icra ihale işlemlerine  e ihale ile katılabilirsiniz. 

Online icra takibi:

E devlet üzerinden online icra takibi taleplerini avukatlar yapabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz bağlantıdan hakkınızda açılan online icra takibi taleplerinizi takip edebilirsiniz.

İcra harç hesaplama 2018: İcra dosya hesabı:

İcra harç hesaplama 2018 yılı için veya icra takibi harç hesaplama işlemlerine, icra takibi masrafınızı hesaplamak için BURAYA tıklayınız.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir