Kamu Davası

Kamu Davası Nedir?

Kamu davası şikayete tabi olmayan suçlar anlamına gelir. Bu tür suçların mağduru var ise,mağdur şikayetçi olmasa bile kamu adına dava devam eder.

Kamu davası ne demek?

Kamu davası kelime itibariyle kamunun taraf olduğu dava anlamına gelir.

Biz karşı tarafla uzlaştık, dava devam eder mi?

Eğer dosyaya konu suçun takibi şikayete tabi ise karşı tarafla anlaştığınız da veya karşı taraf şikayetinden vazgeçtiğinde dava düşer. Savcılıkta ise kapatılır. Ancak suç şikayete tabi değilse düşmez. Kamu davayı takip ederek sonuçlandırır. Bu tür suçlar kamu davalarıdır.

Kamu davası hangi suçlarda uygulanır?

Kamu davası konusu şikayete tabi olmayan suçlar ve kamuya karşı içlenen suçlarda uygulanır. Örneğin kamu malına zarar verdiğinizde zararı kamuya verdiğiniz için dava kamu davası olur.

Kamu davaları

Kamu davaları kimi zaman kamu arazisine veya hazinesine tecavüz ile işlenir. Bu durumda ve bazı durumlarda kamuyu hazine avukatı denilen kadroda çalışan hazine avukatları temsil eder. Mahkemede katılan sıfatıyla yer alırlar. Örnek olarak bir orman arazisine ev yaptığınızda kamuya karşı suç işlediğinizden orman müdürlüğü avukatı kamuyu temsilen davalara katılır.

Kamu davasının düşmesi

Kamu davasının düşürülmesi ile ilgili yazımıza  BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kamu davasına katılma

Açılan kamu davasına katılan sıfatıyla yer almak için suçtan bir şekilde zarar görmüş olmanız gerekir. Bu durumda katılma talebinizi hakime ilettiğinizde ve hakim tarafından kabul edildiğinde katılan sıfatını almış olursunuz.

Kamu davası nasıl açılır?

Kamu davaları Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılır. Takibi şikayete tabi suçlarda şikayetçinin şikayeti üzerine, takibi şikayete bağlı olmayan suçlarda bizzat Cumhuriyet Savcısının başlattığı soruşturma sonucunda iddianame düzenlenerek kamu davası açılmış olur.

Kamu davasının ertelenmesi

Kamu davaları bazı bekletici nedenlerle ertelenebilir. Örneğin bir kamu davasının içerisindeki olayın aydınlanabilmesi başka bir hukuk veya ceza davasına bağlı ise ve bu dava henüz tamamlanmamışsa, veya temyiz aşamasında ise, bu dava sonuçlanıncaya kadar ana kamu davasının ertelenmesine karar verilir.

Kamu davası affı

Kamu davalarında af yalnızca siyasi olarak mümkündür.

Kamu davalarında avukatlık ücreti

Kamu davalarında kamuyu temsil eden kurum avukatlarının davayı takip etmelerinden kaynaklanan giderlerine veya vekalet ücretlerinin davaya konu suçlu sanıktan alınarak kuruma ödenmesine son celse kararı ile birlikte karar verilir. Bu kararın kesinleşmesine müteakip kurum avukatı icra marifetiyle vekalet ücretini hükmedilen taraftan alabilir.

Kamu davası ile ilgili sorularınızı burayı tıklayarak forum bölümümüzden tartışabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir