Müşteki Nedir?

Mağdur nedir? Mağdur kelimesinin anlamı:

Mağdur TDK ( Türk Dil Kurumu)’na göre (müşteki tdk) Haksızlığa uğramış kişi, anlamına gelir. Mağdur kelimesinin anlamı Ceza Kanununda da yaklaşık aynı anlama gelir.

Müşteki nedir? Müşteki ne demektir?

Müşteki ne demek ? veya Müşteki nedir ? Müşteki olarak çağırılmış iseniz, yani adresinize çağrı kağıdı gelmiş ise, müşteki ne demek sorusunu kendinize soruyorsunuz demektir. Daha önce hakkınızda bir adli işlem yapılmamışsa, veya adli konulara hakimseniz müşteki ne demek sorusu sizin için doğal bir sorudur. Müşteki herhangi bir suçtan dolayı suçu işleyen kişiden şikayetçi olan anlamına gelir. Söz gelimi bir kişi size hakaret ettiğinde, şüpheliden şikayetçi olursanız müşteki sıfatını alırsınız. Müşteki mağdur farkı çok sık sorulan sorular arasındadır. Müşteki suçtan dolayı bir hakkı dolaylı da olsa zarar gören kişi anlamına gelir. Mağdur şikayetçi olması bile suçtan zarar gören, anlamına gelirken, müşteki suçtan zarar görmüş ve şikayetçi olmuş kişiyi ifade eder.

Madur mu Mağdur mu?

Mağdur kelimesi bazen madur olarak yazıldığı görülmektedir. Ancak TDK’ya baktığınızda mağdur kelimesinin okunduğu gibi “mağdur” olarak yazıldığı görülecektir.

Mağduriyet nedir?

Mağduriyet ne demek diye soracak olursanız: Herhangi bir işten, eylemden zarar görmek anlamına gelir.

Mağdur sanık nedir?

Mağdur sanık, kovuşturma aşamasında hakkında bir iddianame düzenlenen, ancak aynı zamanda o dosya için bir suçun mağduru olmuş kişi anlamına gelir. Örneğin karşılıklı silahla kasten yaralama suçunu işleyen iki kişi hakkında iddianame düzenlenmiş ise, bu kişiler şikayetçi olmadıkları halde silahla yapılan yaralamadan dolayı kamu davası şeklinde dava devam ediyor ise, sıfatları mağdur sanıktır. Eğer şikayetçi olsaydılar müşteki sanık olacaklardı.

Müşteki sanık ne demek?

Müşteki sanık ne demek sorusunun yanıtı mağdur sanık ile benzerdir. Eğer bir suçtan zarar görmüş iseniz ve üzerinize atılı bi suçtan dolayı savunmanız alınıyor ise haliyle müşteki sanık ne demek sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Ben müştekiyken,yani şikayetçi iken nasıl sanık oluyorum diye düşünüp müşteki sanık ne demek sorusunu sorarsınız. Müşteki sanık, bir suçtan şikayetçi olup, aynı zamanda başka bir suçu işlemiş olabileceğiniz zannı altında bulunmanız anlamına gelmektedir.

Mağdur Müşteki Nedir?

Mağdur müşteki bir suçun mağduru olan ve bu mağduriyetten dolayı şüpheliden veya sanıktan şikayetçi olan kişi anlamına gelir. Peki müşteki sanık nedir? Müşteki sanık bir suç zannı altında olan ama kendisine karşı da bir suç işlenmesi nedeniyle şikayetçi olan kişi anlamına gelir.

Mağdur Müşteki ifade tutanağı

Mağdur müşteki‘nin bir suçun mağduru olduğu ve aynı zamanda şikayetçi olduğunu söylemiştik. Bundan dolayı şikayeti dolayısıyla alınan ifadesi mağdur müşteki ifade tutanağı olarak adlandırılır.

Mağdur müdafii:

Mağdur müdafii mağduru soruşturma veya kovuşturma aşamasında temsil eden ve savunan avukatı ifade eder. Bir suçun mağduru olmuşsanız bir avukat tutarak kendinizi temsil ettirebilirsiniz. Bu sayede hem hukuki bilgisinden yararlanırsınız, hem de duruşmalara katılmak zorunda kalmazsınız. Mağdur vekili duruşmalara katılarak mağduru temsil eder. Eğer avukat tutacak gücünüz yoksa  BURADAN adli yardım talebinde bulunma yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mağdur Müşteki ayrımı:

Mağdur ve Müştekiyi ayırabilmek için çok basit bir yöntem kullanabiliriz. Suçun mağduru yani kendisine karşı bir suç işlenen kişi eğer şikayetçi ise müşteki olmuş oluyor. Dolayısıyla hem mağdur hem de müşteki anlamına geliyor. Bir suçtan zarar gören kişi her zaman şikayetçi olmayabiliyor. Örneğin babasının ölümünden dolayı hayatı boyunca baba şefkatinden ve ekonomik desteğinden mahrum kalacak olan çocuğunun mağduriyeti. Müşteki ise doğrudan bir suçun mağduru olan ve şikayetçi olan kişi anlamına gelir. Müşteki sıfatı savcılık safhasında şikayetçi olduktan sonra alınır.

Mağdur Müşteki Katılan:

Mağdur‘un ve Müştekinin ne anlama geldiklerini yukarıda açıklamaya çalıştık. Birde katılan sıfatı var. Katılan demek kovuşturma aşamasında şikayetçi olan ve davanın sonucunda verilecek karara itiraz edebilme yetkisi veren katılan sıfatını talep etmiş ve hakim tarafından kabul edilmiş anlamına gelir. Yani mağduru müştekisi olduğunuz bir dosyada hakim tarafından ifadeniz alınırken katılmak istediğinizi beyan ederseniz hakim katılma talebinizi kabul ederse davada katılan sıfatını alırsınız. Karar sonunda size tebliğ edilir ve karara itiraz etme hakkınız olur. Ancak katılmak istemiyorum deme şansınız da vardır. Bu durumda artık duruşmalara çağırılmazsınız. Şikayetinizden vazgeçmiş sayılmazsınız ama davaya katılmazsınız. Kararda size tebliğ edilmez. Bu durumda itiraz ve temyiz hakkınız da olmaz.

Müşteki mağdur mudur?

Hayır. Her müşteki mağdur olmayabilir. Örnek verecek olursak; Arkadaşınıza aracınızı ödünç verdiniz ve arkadaşınızın düşmanı gelerek aracınıza onda iken zarar verdi. Bizzat siz bu olayın içerisinde değilsiniz. Ancak dolaylı olarak sizin malınıza bir zarar verildiği için müşteki sıfatı alabilirsiniz.

Şüpheli ile ilgili yazımıza  BURADAN  ulaşabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir