OHAL İnceleme Komisyonu Görev Süresi Uzatıldı

Ohal inceleme komisyonunun görev süresi 1 yıl uzatıldı.

Bilindiği üzere Resmi gazetenin 12 Temmuz 2017 günü 30122 mükerrer sayılı sayısında yayınlanan OHAL işlemleri inceleme komisyonunun çalışmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş idi. 15 Temmuz hayin darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile KHK’larla ihraç edilen kamu kuruluşlarında çalışanların itirazları üzerine hayata geçirilen OHAL inceleme komisyonu, gelen itirazları değerlendirmek üzere görevlendirilmiş ve görev tanımı yapılmıştı.

OHAL komisyonunca bu güne kadar birçok kamu personeli, hakkındaki adli veya idari soruşturmalar takipsizlik, beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararlarına istinaden yapılan başvurularda görevlerine iade edildiler. Aynı zamanda OHAL’den görevlerinden çıkarılan personele ilişkin itiraz yoluda gelmiş, OHAL nedeniyle görevinden ihraç edilenlere itiraz yolu açılmış, itirazen değerlendirmeler başlamıştı.

OHAL komisyonları her yıl verilen karar ile görev yapar, yukarıda sayılı resmi gazetede tanımı yapılan görevini ifa etmekte idi.

Görev süresi dolan OHAL inceleme komisyonunun görev süresi, resmi gazetede bu gün yayınlanan 2018/259 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1 yıl uzatılmasına karar verildi. Böylece önümüzdeki 1 yıl daha OHAL inceleme komisyonu görevde olacak ve yapılan itirazları değerlendirmeye devam edecek.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir