Şikayetçi Olmak İstiyorum!

Bir suçun mağduru oldum, nasıl ceza davası açarım?

Ağır Ceza Mahkemelerinde ve Asliye Ceza Mahkemelerinde kişiler dava açamaz. Bu mahkemelere dava açma yetkisi Cumhuriyet Başsavcılığına verilmiştir. Bir kişi veya kişiler hakkında dava açmak için öncelikle savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız. Savcılık olay hakkında gerekli soruşturmayı yaparak ceza davası açmaya gerek olup olmadığına karar verecek, gerek yoksa kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verip dosyayı kapatacak, eğer dava açmak için gerekli delilleri toplarsa ceza davası açacaktır.

Cumhuriyet Savcılığına hangi olayları şikayet edemeyiz?

Cumhuriyet Başsavcılıkları konusu suç teşkil eden iş ve işlemlerde yetkilidir. Örneğin kiracınızın kirasını ödemediğinden bahisle savcılığa başvuramazsınız. Bu savcılığın görev alanı değildir. Hukuki bir mevzu olduğu için hukuk mahkemelerine başvurmalısınız. Bu konuda forumumuzdan faydalanabilirsiniz.

Nasıl şikayet ederim?

Cumhuriyet Başsavcılığına ya da kolluk kuvvetlerine ( emniyet, jandarma) bizzat başvurarak veya dilekçe yazarak şikayette bulunabilirsiniz. Dilekçe zorunlu olmamakla birlikte yazmanız faydalı olacaktır.

Savcılığa asılsız ihbar edersem ne olur?

Cumhuriyet Başsavcılığına aslı olmayan bir konuda şikayette bulunmanız durumunda suç uydurma suçundan veya iftira suçundan hakkınızda suç duyurusunda bulunulabilir.

Ceza davasına katılabilir miyim.

Ceza davasına katılma hakkınız vardır. Ceza davasında ifadenizde davaya katılmak istediğinizi beyan ederseniz yargılama süresince işlemlere dahil olabilirsiniz. ( Bknz: katılan sıfatı )

Mağdur ve şikayetçi nedir? Mağdurun ve Şikayetçinin arasındaki fark nedir?

Mağdur bir suçtan dolayı kişisel hakları ihlal edilen kişidir. Suçun mağdurunun devletten sorumlunun cezalandırılmasını talep etmesine “şikayet” denilir. Bütün mağdurlar şikayetçi olmayabilirler. Bu ayrımın nedeni budur.

Şikayetçi olmamak?

Ceza Kanununumuzda bazı suçların takibi mağdurun şikayetine bağlı kılınmışken, bazı suçların takibi mağdurun şikayetine bırakılmamıştır. Mağdurun şikayetine bırakılan suçlarda suçun oluşmasından veya mağdurun bu suçu veya faili öğrenmesinden itibaren altı ay içerisinde şikayette bulunması gerekir. Daha ağır olan diğer suçlarda ise şikayete gerek kalmaksızın savcılık soruşturma yürütür ve ceza davası açar.

Şikayet ve İhbar nedir? Farkları nelerdir?

Kanun koyucu suçun takibinden cumhuriyet savcılığını sorumlu tutmuştur. Suçu takip etmek suçu işleyeni bulmak savcılığın görevidir. Bir suçun oluştuğunu gören veya tanık olan veya duyan herkes bunu cumhuriyet savcısına veya kolluk kuvvetlerine bildirebilir. Ancak şikayet kurumu sadece bir suçtan mağdur olan veya zarar gören kişiler tarafından yapılabilir. Şikayetçi davaya katılabilir, ancak ihbar eden katılamaz.

Davaya katılmak nedir?

Savcılık tarafından dava açıldığında şikayetçi davanın sonuna kadar olacak usuli işlemlere taraf olacağını beyan etmesi katılmak anlamına gelir. Mahkemeye katılma isteğini bildirdikten sonra mahkeme bu konuda bir karar verir. Kabul ederse taraf katılan sıfatını alır ve tanık dinletme, temyiz yoluna gitme gibi bazı hakları elde eder.

Savcılıkta avukata gerek var mı?

Suç mağduru iseniz veya suçtan zarar görmüşseniz kamu zaten gereken işlemleri resen yapmaktadır. Avukat tabi ki lehinize bir avantajdır. Ancak şart değildir. Bazı suçlarda avukatın zorunlu olduğunu da unutmamak gerekir. Mesela alt sınırı beş yıl olan cezalarda avukat şarttır.

Şikayetçi olma ile ilgili sorularınızı burayı tıklayarak forum bölümümüze yazabilirsiniz.

Yazar: admin

2 thoughts on “Şikayetçi Olmak İstiyorum!

  Orhan

  ( - )

  Daha önce çalıştığım bir sirkette paramı vermediler .Bu şirketten paramı nasıl alabilirim

  Atakan

  ( - )

  Hukuk Mahkemelerine alacak davası açmalısınız. Bence bir avukatla görüşün. Vekalet verin, Eğer kazanırsan alınacak para üzerinden ücretini alırsın diye anlaşın o takip etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir