Sulh Olmak

Sulh olma nedir?

Bir davanın bütün taraflarının kendi aralarında konuşup anlaşmaları ve davanın, yani yargılamanın bitmesini sağlamaları anlamına gelir.

Sulh olmalı mıyım?

Bir anlaşmazlığa düştüğünüzde yasal prosedür olarak dava açıp zaman kaybına ve para kaybına neden olmaktansa aranızda anlaşma sağlayıp sulh olmak daha kolay ve etkili bir yöntemdir.

Sulh olunca haksız olduğumuz mu sayılır?

Sulh olmak veya sulh olmak için adım atmak haksızlığınızın bir katını olmaz, bunu da göstermez. Bir davanın mahkemede görüldüğü ve sizin bu davanın hemen sonuca ulaşmasını istediğinizin göstergesidir. Bir husus ta şu dur ki: sulh görüşmesi yapıp sonucunda sulh sağlanamazsa bu mahkemede geçerli değildir.

Dava ne kadar sürer?

İstatistiklere göre 2011 yılında Hukuk davalarının ortalaması 215 gün, Fikri Sınai Haklar Hukuk mahkemesi davasının 468 gün, Asliye Ticaret Mahkemesi davasının 324 gün, İş Mahkemesi davasının 494 gün, Aile Mahkemesi davasının 159 gün ve Sulh Hukuk Mahkemesi davasının 106 günde karara bağlandığı görülmektedir. Bakanlığın yeni projesi olan Mahkeme Yönetim Sistemi ile maksimum dava hedefi uygulaması başlamış olup, tam olarak bütün adliyelere yayılmamıştır. Şu an pilot bölge denemesinde olup umarız en yakın zamanda işletime konulacaktır.

Dava açarken ne kadar masraf yapılır?

Açacağınız davanın nevi’ne göre masraf değişkenlik göstermektedir. Ne kadar masraf yapacağınızı sitemizin forum bölümünden tartışabilirsiniz.

Sulh olduğumda karşı taraf cayarsa ne olur?

Sulh sözleşmesi adi bir sözleşmedir. Mahkeme önünde yapılır ve mahkeme sulh olduğunuzu tespit eder, ayrıca yargılamayı karşılıklı olarak yaptığınız anlaşma ilam niteliğine haiz , yani mahkeme kararı niteliğinde olur. Sulh olunduğunda mahkeme kararında sulh yapıldığı yazmaz, tarafların üzerinde anlaştıkları edimin türleri ve herkese düşen görevler belirtilir. Eğer karşı taraf cayarsa icra yoluyla mahkeme kararı yerine getirilebilir.

Dava açmadan sulh olmam mümkün mü?

Avukatlık Kanun. 35/A maddesi gereği avukatlara dava açmadan sulh görüşmesi yapma yetkisi vermiştir. Avukatların sulh görüşmesi yaparak neticeye vardırdığı sulh anlaşması ilam niteliğine haiz olup icra yolu ile yerine getirilebilir.

Sulh olmanın karı nedir?

Sulh olduğunuzda mahkeme harcınız minimuma iner. ( ilk aşamasında sulh sağlanırsa harçların 1/3 ü ödenir, ikinci duruşmadan sonra sulh olunursa 2/3 ü ödenir), İlk duruşmadan önce sulh sağlamanız durumunda avukatlık ücretini yarı yarıya ödersiniz. Davada yapacağınız diğer masrafları ödememiş olursunuz. Dava sonundaki icra masraflarından kurtulursunuz.

Bütün davalarda sulh olabilir miyiz?

Sulh sözleşmeleri kanuni tarafların hür iradeleriyle karar verecekleri konularda mümkün olabilmektedir. Her davada bu yüzden sulh mümkün değildir. Şu şekilde düşünebiliriz: bir hususta sözleşme yapılabiliyorsa o dava sulh yoluyla da halledilebilir. Aile hukukuna ilişkin davalarda sulh anlaşması uygulanabilir.

Sulh olmak ile ilgili sorularınızı burayı tıklayarak forum bölümümüzden sorabilirsiniz. 

Yazar: admin

3 thoughts on “Sulh Olmak

  özge

  ( - )

  ben yasımı buyutmekıstıyorum ama aılem mahkemeye vermıyor nasıl yapabılııım

  Burçin

  ( - )

  Çok faydalı bilgiler edindim. Çok teşekkür ederim…

  Atakan

  ( - )

  Özge hanım yaşınızı büyütmek istiyorsanız asliye hukuk mahkemesine giderek dava açmalısınız. Ancak hastanede doğmuşsanız ve doğum kayıtlarınız hastanede var ise yaşınızı büyütemezsiniz. Ayrıca yaş büyütme için ailenin muaffakati gerekmez, sadece şahitlik etmeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir