Uyap nedir?

UYAP ne demek:

Uyap açılım olarak Ulusal Yargı Ağı Projesi anlamına gelmektedir. Ülkemizde uygulama çalışmalarına başladığı ilk zamanlar proje olan bu sistem bu günlerde adli kurumların entegre şekilde çalışmalalarını sağlayan yegane sistem haline gelmiştir.

UYAP nedir?

UYAP yargı erkinin, kendi arasında yaptığı yazışmaları, yapılan yargılamaya esas dosyaları, kişisel sicil ve dosya bilgilerini içeren içeren, girilen verileri depolayıp tekrar kullanmak üzere saklayan, kişilerin yakalama ve arama bilgilerini ve yargılamaya ilişkin bütün girdileri entegre bir şekilde ilgili kişiye sunan bir yargı ağı sistemidir.

Ulusal Yargı Ağı Projesi nedir?

Ulusal yargı ağı projesi kısa adıyla UYAP yukarıda belirttiğimiz gibi yargı birimlerinin online olarak bağlantı sağladıkları entegre yargı ağıdır.

Uyap vatandaş nedir?

Uyap vatandaş portalı, vatandaşların kendilerine ait dosyaları sorgulayabildikleri, dosyaya evrak gönderebildikleri, dosyadan örnek ve dosyaya ilişkin bilgi alabildikleri bir sistemdir. UYAP sistemine entegre olarak çalışır ve dosyada gizlilik kararı bulunmaması durumda vatandaş tarafından online olarak dosyaya ulaşılabilmesini sağlayan sistemdir.

TC kimlik no ile mahkeme sorgulama: İcra sorgulama TC kimlik numarası ile dosya sorgulama, Dosya numarası ile dava sorgulama, Hakkımda dava var mı, Duruşma sorgulama:

Bütün bu soruların cevabı aslında aynıdır. Vatandaşların TC kimlik numaraları ile mahkeme durumlarını sorgulayabilmeleri mümkündür. Bunun için UYAP vatandaş portala giriş yapmanız gerekir. Vatandaş Portala e devlet şifreniz ile BURAYI tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hakkımda açılmış dava var mı?

Hakkınızda açılmış herhangi bir dava, icra takibi veya hukuki bir işlem olup olmadığını yine yukarıda belirttiğimiz şekilde vatandas uyap adresinden sorgulamanız mümkündür. Lütfen yukarıda verdiğimiz linki takip ediniz.

UYAP e satış:

UYAP e-satış, uyap vatandaş portal üzerinden, icra dairelerinde, satış memurluğunda ve satış işlemi gerçekleşen hukuk dairelerindeki satışların takip edildiği, teklif verilerek online olarak ihaleye girilebildiği bir sistemdir.

UYAP bilirkişi:

UYAP bilirkişi sistemi, bilirkişi sistemine kayıtlı bilirkişilerin, görevlendirilmelerini takip etmeleri, görevlendirilmelerine esas belgeleri alabilmelerini ve görevlendirildikleri dosyalara evrak gönderebilmelerini sağlayan UYAP ile entengre bir sistemdir.

UYAP e posta:

UYAP e posta sistemi, adalet bakanlığı ve yargı çalışanlarının kişisel olarak kullanımlarına sunulmuş, her birinin sicil numarası kullanıcı adı olarak şekilde oluşturulan, kişisel tebliğlerin ve duyuruların yapılabildiği elektronik posta sistemidir.

UYAP uzlaştırma:

UYAP uzlaştırma portalı, uzlaştırmacıların e- devlet sistemi parolaları ile girebildikleri, görevlendirilmelerini görebildikleri, görevlendirildikleri dosyaların çıktılarını alabildikleri ve dosyaya evrak gönderebildikleri UYAP’a entegre sistemin adıdır. UYAP uzlaştırma ile ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

UYAP indir, UYAP nasıl indirilir, UYAP kurulumu, UYAP nasıl kurulur:

Bu soruların internet aleminde sorulduğunu gördük. Aslında UYAP sadece Adalet Bakanlığı sistemi içerisinde bulunan intranet ile bağlantı sağlanan bilgisayarlara kurulumu mümkündür. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca ilgili kullanıcılara bu sistemler görevlilerce yüklenir. Kurum dışındaki bilgisayarlara UYAP yüklenmesi söz konusu değildir. Kullanıcılar bu sistemler ile entegre olan, vatandas portal, bilirkişi portal, uzlaştırmacı portal, avukat portal gibi entegre sistemleri kullanırlar.

UYAP ile ilgili ayrıntılı bilgi:

UYAP ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bakanlığın bu konuda yazdığı resmi yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir