UYAP vatandaş nasıl kullanılır?

Vatandaş uyap nedir ? uyap portali vatandaş girişi nedir ?

Vatandaş uyap , vatandaşların yargı işlerinin yürütülmesi için tasarlanan Ulusal Yargı Ağır Projesi açılımı adına sahip, UYAP kısaltmasına sahip sisteme ulaşarak, Adalet Bakanlığı’nın kararlaştırdığı hususlarda bilgi sahibi olma, dosya içeriğine ulaşma, evrak gönderme gibi işlemlerin yapıldığı sistemdir. UYAP vatandas portalı Adalet Bakanlığınca geliştirilerek hizmete sunulur. uyap vatandaş bilgi sistemi nedir sorusunun cevabından sonra ayrıntılara geçelim:

UYAP e portal nedir?

Uyap e portal veya diğer adıyla uyap vatandaş portal , vadandas.uyap.gov.tr nin diğer bir ismidir.

vatandaş uyap sorgulama : (edevlet şifresiyle mahkeme sorgulama) e devlet giriş yap tc ile mahkeme sorgulama , dava sorgulama, mahkeme sorgulama:

uyap vatandaş uygulamasi sayesinde herhangi bir ceza dosyanızın veya vatandaş uyap icra dosyanızın içeriğine ulaşabilir, dava sorgulama  yani mahkeme sorgulama yapabilirsiniz. vatandaş uyap sistemi sayesinde ceza dosyanıza evrak ta gönderebilirsiniz. Ancak bunun için nitelikli elektronik imza sahibi olmanız gerekir. vatandaş uyap dosya sorgulama, inceleme ve evrak gönderme işlemleri için idealdir. vatandaş uyap.com uzantısı ile çalışır. Buda demek oluyor ki edevlet şifresiyle mahkeme sorgulama işlemi yapabilirsiniz.  e devlet giriş yap tc ile  mahkeme sorgulama yaparak dosya evraklarınıza ulaşabilir, dilekçe gönderebilir, ayrıca mahkeme günü öğrenme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

e devlet mahkeme dosyası görünmüyor :

e devlet mahkeme dosyası görünmüyor ise muhtemelen dosyanız yoktur. Sistem hataları dışında dosyanın sistemde gözükmemesi mümkün değildir.  e devlet mahkeme dosyası görünmüyor ise mahkemeye açılan bir davanız yok demektir. Savcılıkta dosyanız var ise buda e devlette gözükmez. Gizlilik nedeniyle savcılıktaki dosyaların sadece mahkemeye intikal edenleri görünmektedir.

uyap vatandaş uygulama : uyap vatandaş yeni uygulama :

uyap vatandaş portal insanların adliyelere gitmeden dosyadan örnek almalarına olanak tanır. uyap vatandaş portalı bu yönüyle mobil olarak ta kullanılabilir. uyap vatandaş adli yargı ve idari yargı dosyaları için de kullanılabilir.

Peki uyap vatandaş abonelik sistemi var mıdır? Hayır. uyap vatandaş abone sistemi veya uyap vatandaş üyelik sistemi ile de çalışmaz. Uyap başvuru sistemi olmadığından, herhangi bir abonelik yapmadan sisteme giriş yapabilirsiniz. uyap vatandaş müşteri hizmetleri sistemine sahip değildir. uyap vatandaş çağrı merkezi sistemi de yoktur. Sistem güncellemeleri e devlet sistemi ile entegre sağlanır. Mail yoluyla hata bildirimde bulunabilirsiniz.

uyap vatandaş nasıl alınır ? (vatandaş uyap)

uyap vatandaş nasıl alınır sorusunun yanıtı yoktur. Çünkü uyap vatandas sistemi için herhangi bir üyeliğe gerek yoktur.

uyap vatandaş dosya açma programı :

vatandaş uyap portal girişlerinde herhangi bir uygulama indirmeye veya kurmaya gerek yoktur. uyap vatandaş 2018 ve uyap vatandaş 2019 çeşitli güncellemelere tabi tutularak yayın hayatına devam etmiştir. vatandaş uyap dosya sorgulama işlemleri için sisteme giriş yapmanız yeterlidir. Sisteme ( vatandaş uyap gov ) sorgulamalarının bitişiği olan vatandas.uyap.gov.tr adresi ile ulaşılır.

vatandas uyap gov tr e devlet :

uyap vatandaş bilgilendirme sistemi her türlü tarayıcıdan çalışabilir. Ancak chrome tarayıcısı ile daha sorunsuz çalışır. vatandaş uyap e imza ile giriş yapacak şekilde de düzenlenmiştir. uyap vatandaş e imzasız giriş seçeneği de mevcuttur. E imzanız yoksa vatandas uyap e devlet şifresi ile de girebilirsiniz. uyap vatandaş imzasız giriş işlemi ile ilgili ayrıntılı bilgi için yazımızı okumaya devam ediniz. e vatandaş uyap , yeni uyap vatandaş , uyap vatandaş e imza ile vatandaş portalına girmek için neler yapmanız gerektiğini aşağıda anlatacağız. uyap vatandaş e imza girişi ve vatandaş uyap imzasız giriş için gereken yönlendirme aşağıda mevcuttur.

uyap döküman :

uyap döküman sistemini kullanmak için, vatandaş uyap döküman sorgulama yapmak için bu bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz. (http://www.uyap.gov.tr/editoryardim/)

uyap vatandaş loglama nedir ?

Loglama, sisteme giriş yapılan ip bilgilerinin veya giriş bilgilerinin sistem tarafından kayıt altına alınması için sistemin sunuğu bir işlemdir.

Peki uyap vatandaş portalında neler var ? vatandaş uyap ne işe yarar ?

uyap vatandaş programı sayesinde vatandaş uyap evrak doğrulama işlemleri, uyap vatandaş bilgi sistemi icra işlemleri, uyap vatandaş dilekçe gönderme işlemleri, uyap vatandaş portalı e satış işlemleri, uyap vatandaş tc ile dosya sorgulama ve vatandas.uyap.gov.tr evrak sorgulama , uyap vatandaş portalı e icra gibi işlemler yapılabilir.

uyap vatandaş karar sorgulama :

Uyap vatandas ile hakkınızda verilen kararları sorgulayabilirsiniz. Bunun için aşağıda tarifi yapılacak olan vatandas.uyap.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Aşağıda uyap vatandaş dosya içeriği görme işlemleri için yönlendirme yapılmıştır. uyap vatandaş mahkeme sorgulama sistemi sayesinde he hakkınızda açılan bir dava olup olmadığını da sorgulayabilirsiniz.

vatandaş uyap a nasıl girilir ? uyap vatandaş portalına nasıl giriş yapılır ?

Konu ile ilgili web’de yapılan aramalar: uyap vatandaş nasıl kullanılır ? vatandaş uyap e imza sorgulama , uyap vatandaş mobil imza giriş , vatandaş uyap portal giriş , vatandas uyap gov tr portal giris , yeni uyap vatandaş girişi , yargıtay uyap vatandaş ,vatandaş nokta uyap.gov.tr , vatandaş uyap gov tr , vatandaş uyap sisteme giriş , vatandaş uyap icra sorgulama , vatandas uyap gov tr main giris , vatandaş uyap evrak sorgulama , uyap e portal , ubap e imza , uyap uygulama , uyapa giriş , uyap kurum portal , uyap kurum portalı ,

VATANDAS.UYAP.GOV.TR SİSTEMİNE GİRİŞ YÖNERGESİ :

 

Öncelikle sisteme girmek için BURAYI tıklayınız.

A) Yukarıdaki resimde sistem arayüzü sayfası görünmektedir. (Güvenliğiniz için ( 1 ) numaralı rakam ile gösterilen bölgedeki adresin tarayıcınızdaki adres ile aynı olduğunu teyit ediniz.)

B) Yukarıda resmi gösterilen arayüzde e şifre ile giriş e devlet şifresi ile girişi ifade eder. E devlet şifreniz var ise e şifre aracılığıyla giriş seçeneğini tıklayınız.

C) Yukarıda resmi gösterilen arayüzde e imza ile giriş, elektronik imza sahibi olan kişiler içindir. Elektronik imzanız var ise bu seçeneği tıklayınız.

D)Yukarıda resmi gösterilen arayüzde mobil imza ile giriş, mobil imza kullanan kişiler içindir. Mobil imzanız var ise bu kısmı tıklayınız. (uyap mobil imza)

Yukarıda belirttiğimiz yöntemlerden herhangi birine girmek için giriş kısmına tıkladığınızda sistem sizi aşağıdaki arayüzüne yönlendirecektir:

A) Yukarıdıki arayüz resminde ( 2 ) numara ile gösterilen kısımlardan hangi şifre türünü kullanmak istediğinizi seçiniz.

B) Yukarıdaki arayüz resminde (3) numaralı kısma TC kimlik numaranızı yazınız.

C) Yukarıdaki arayüz resminde (4) numaralı kısma e devlet şifrenizi yazınız. (elektronik imza ile giriyorsanız elektronik imza şifrenizi gireceksiniz) (uyap e imza giriş )

D) Yukarıdaki arayüz resmindeki (3) ve (4) numaralı kısımları girdikten sonra sisteme giriş yap seçeneğini yani (5) numara ile gösterilen butonu tıklayınız.

Yukarıda belirttiğimiz yöntemlerden herhangi birine girmek için giriş kısmına tıkladığınızda sistem sizi aşağıdaki arayüzüne yönlendirecektir:

 

vatandas.uyap sistemine girişinizi yaptığınızda sizi yukarıda arayüzü verilen kısma yönlendirecektir. Buradaki sol menüde yapabileceğiniz işlemlerin listesi yer almaktadır. Duruşma sorgula kısmından duruşmanızı sorgulayabilirsiniz. Yargıtay dosya sorgula ekranından yargıtaydan dosyalarınızı sorgulayabilirsiniz. Bu ekrandan dosya sorgula butonuyla uyap vatandaş ceza sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Dosya içeriğini görmek için (6) numaralı kısımda gösterilen dosya sorgulama butonunu tıklayınız.

Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri yaptığınızda sistem sizi aşağıdaki arayüzüne yönlendirecektir:

 

Dosya sorgulama ekranına girdiğinizde yukarıdaki arayüz ile karşılaşırız.

A) Burada sorgulamak istediğiniz dosyanın türünü seçmelisiniz. (7) numaralı kısmın ilk bölümü olan yargı türüne dosyanızın ceza dosyası veya hukuk dosyası olduğunu seçiniz.

B) (7) numaralı kısmın ikinci türü olan yargı birimini seçiniz.

C) (7) numaralı kısmın mahkeme türünü seçiniz. ( hakkınızda açılmış bulunan bir dava var ise burası otomatikmen gelecektir)

D) (7) numaralı kısmın son kısmı olarak dosyanızın kapalı veya açık durumunu seçiniz. (dosyanız kesinleşmiş ise kapalı kısmını, henüz kesinleşmemiş ise açık kısmını seçmelisiniz.

E) daha sonra Dosya sorgula butonunu tıklayınız.

Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri yaptığınızda sistem sizi aşağıdaki arayüzüne yönlendirecektir:

Dosya sorgulandığında yukarıdaki arayüze sizi yönlendirecektir. Bu arayüzde (8) numara ile gösterilen bölmede hakkınızdaki davanın bilgileri (mahkeme adı, esas ve karar numarası) yazar.

Yukarıda (9) numara ile gösterilen bölmeden seçtiğiniz mahkemenin sağ tarafındaki dosya görüntüle butonunu tıklayınız.

Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri yaptığınızda sistem sizi aşağıdaki arayüzüne yönlendirecektir:

Son sayfa olarak dosyanızın ayrıntılı bilgilerinizin yer aldığı bu arayüz sizi karşılayacaktır. Buradan (10) numara ile gösterilen dosya bilgileri sekmesinden dosyanızın ayrıntılı detayına, taraf bilgileri ekranından dosyadaki tarafların bilgilerine, evrak bölümünden evraklara, (11) numarada belirtilen bölmeden evrak gönderme kısmına gibi kısımlara ulaşabilirsiniz. 

uyap vatandaş portalından evrak gönderme işlemi (11) numaralı butondan yapılmaktadır.

Uyap portalı giri ile ilgili sorularınızı burayı tıklayarak forum bölümünden tartışabilirsiniz.

Yazar: admin

3 thoughts on “UYAP vatandaş nasıl kullanılır?

  Hüseyin Özdemir

  ( - )

  Uyap vatandaş portalı hakkında aranan tüm bilgeler verilmiş teşekkür ederim aradığım bilgi buradaydı.

  Hayati

  ( - )

  uyap vatandaş nasıl kullanılır sorusunu ayrıtnılı anlatmışsınız. Teşekkürler.

  uğur

  ( - )

  Rica ederiz. Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir