Uzlaşma Kapsamı Genişliyor

Uzlaşma kapsamı genişleyecek.

Adalet Bakanı bir gazeteye yaptığı röportajda uzlaşma uzlaşma kurumunun kapsamının genişletilmesini hedeflediklerini belirtti.

Bilindiği Uzlaşma bir suçun mağduru ile o suçu işleyen veya işlediği şüphesi taşıyan kişiler arasında anlaşmaları neticesinde ceza davasının veya ceza yargılamasının kapanmasıdır.

Uzlaşma halen infazı devam eden hükümlüler açısından da önem taşımakta.

Halen cezaevinde hükmünü infaz etmekte olan hükümlülere, atılı suçların da sonradan uzlaşma kapsamına alınması durumunda dosyalarının yeniden uzlaşma kapsamına alınması, uzlaşma sağlanması durumunda başka bir suçtan tutuklu veya hükümlü değillerse tahliye’nin yolunu açabilir.

Örneğin halen uzlaşma kapsamında olmayan bir suçtan cezaevinde yatan hükümlü, o suçun uzlaşma kapsamına alınması durumunda dosyasının uzlaştırma bürosuna gönderilmesini isteyebilecek. Bu durumda dosyaya bir uzlaştırmacı tayin edilecek ve bu uzlaştırmacı dosyanın müştekisi ve sanığı ile görüşmeler yapacak. Görüşmeler sonucunda uzlaşma sağlanırsa ilgili suç hakkında düşme kararı verilecek.

Uzlaşmanın şimdilik hangi suçları kapsayacağı konusunda ayrıntı verilmiyor. Ancak Adalet Bakanı’nın röportajından genişleyeceği konusunda kesin çıkarım yapılabiliyor. (Şu anki yasaya göre uzlaştırmaya tabi suçları öğrenmek için BURAYI tıklayabilirsiniz.) 

İşte o röportaj :

Spiker: Bakan Mustafa Varank resmi uzlaştırmacı olarak ilk dosyasını çözüme kavuşturdu. Uzlaştırmacı olarak başvuran başka milletvekili varmı?

Adalet Bakanı: Şimdiye kadar 13 milletvekilimiz uzlaştırmacı olmuş. Uzlaşma sisteminde belli suçlarla ilgili taraflar bir araya geliyor, kamuda hizmet etme koşuluyla uzlaşıyor. Geçenlerde iki kişi belli sayıda çocuğa mont alınması karşılığında uzlaştı mesela. Şimdi uzlaştırmanın kapsamını genişletmek istiyoruz. Belli konuların daha bu kapsama girmesini istiyoruz. Yaklaşık 200.000 dosya uzlaşmayla neticelendi. Bu sistem olmasaydı bunlar dava konusu olacaktı. Bunun kapsamını genişleterek daha da yaygınlaşmasını hedefliyoruz.

Uzlaştırma konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak için BURAYI tıklayabilirsiniz.

Uzlaştırma kapsamına giren (şimdiki yasaya göre) suçları görmek için BURAYI tıklayabilirsiniz.

Uzlaştırma ile ilgili sorularınızı BURAYI tıklayarak forum bölümümüze yazabilirsiniz. 

Yazar: admin

1 thought on “Uzlaşma Kapsamı Genişliyor

    Ferhat

    ( - )

    Bilgileriniz yararlı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir