Yakalama Emri Nedir?

Yakalama Emri Nedir?

Yakalama emri, soruşturma veya kovuşturma aşamasında ifadesine başvurulması için resmi mevzuat hükümlerine uygun biçimde çağrılmasına rağmen ifade vermek için ilgili adli merciye gelmeyenler hakkında, veya bir şekilde hakkında usulüne uygun olarak çağrı yapılamayan şüpheliler veya sanıklar hakkında düzenlenen belgedir. Yakalama emri iki şekilde çıkarılır. Birincisi ifadesi alınmasına yönelik, ikincisi ise tutuklanmaya yöneliktir. İfade alınmaya yönelik çıkarılan yakalama emirlerinde genellikle kişinin savunması alındıktan sonra serbest bırakılır. Tutuklamaya yönelik yakalama emirlerinde ise kişinin tutuklama emri Savcılık soruşturma safhasında Sulh Ceza Hakimliğince, kovuşturma aşamasında ise ilgili mahkemesince verilir.

Şunu unutmamak gerekir ki, bu makalemizde belirttiğimiz yakalama emrini ilamat yakalama emri ile karıştırmamalıyız. İlamat yakalama emrine farklı bir makalemizde değinebiliriz. Ancak şu kadarını söyleyebiliriz ki ilamat yakalama emri hakkında bir hüküm verilen ve ceza evinde o hükmü yatması için aranan kişiler için çıkarılır. Bizim bu makalemizde üzerinde durduğumuz yakalama emri soruşturma veya kovuşturma aşamasında çıkarılan, eski adıyla gıyabi tefkif , ( gıyabi tevkif müzekkeresi) yeni adıyla yakalama emri’dir.

Gıyabi tevkif nedir?

Gıyabi tevkif ismi kulağa yabancı geldiği için bu konuyu biraz açmalıyız. Gıyabi ne demek öncelikle onu araştıralım. Gıyabi ne demek diye düşünelim, gıyabi, gıyabında kelimesinden gelir ve yokluğunda anlamına gelir. Burada bahsettiğimiz yakalama emri kişinin yokluğunda verildiği için gıyabi anlamı taşır. Cümle içerisinde kullanacak olursak “gıyabında konuşmak” kelimesi ile aynı anlamı taşır. Peki ya tevkif ne demektir ? Tevkif etmek ve tevkif ne demek konusunu da konuşup birbirine gıyabi tefkif ne demek diye bağlayalım. Tevkif yakalama veya tutuklama anlamlarında kullanılır. Gıyabi tevkif kişinin yokluğunda çıkarılan yakalama emri anlamı taşır.

Makalemize konu soruşturma veya kovuşturma aşamasında çıkarılan yakalama emirlerinin infazını yakalama bürosu takip eder. Yakalama bürosu nedir diye soracak olursanız, Cumhuriyet Başsavcılıkları bünyesinde bulunan, yakalama evrakları işlemlerinin takibini yapan bürolara yakalama bürosu denir. Yakalama bürolarına mahkemelerden veya Savcılık soruşturma bürolarından çıkarılan yakalama emirleri gönderilir. Adliye Yakalama bürosu bu yakalama emirlerini ilgili kolluk birimlerine göndererek infazını takip eder.

Hakkımda yakalama kararı varmı diye soruların internette sıkça aratıldığını görmekteyiz. Şunu belirtmeliyiz ki, hakkımda yakalama varmı kelimesinin tam karşılığını internette bulamayabilirsiniz. Ancak : Hakkımda yakalama emri varmı sorusunu soranların bu sorularına bir cevap bulma ihtimalleri de vardır.

Şunu belirtmeliyiz ki, eğer hakkınızda mahkemece çıkarılan bir yakalama emri var ise bunu şu anki şartlarda internetten öğrenebilirsiniz. Ancak hakkınızda soruşturma safasında çıkarılan bir yakalama emri var ise bunu öğrenmeniz mümkün görünmüyor. Bunun nedeni ise Savcılık soruşturma dosyalarına vatandas.uyap adresinden ulaşımın olmaması. Savcılıkta bulunan soruşturma dosyanızı uyap‘a entegre vatandas.uyap.gov.tr adresinden ulaşamadığınız için o dosyada hakkınızda bir yakalama emri olup olmadığını göremezsiniz. Ancak kovuşturma aşaması farklı.

Mahkeme kovuşturma dosyalarınızın içeriğine vatandas.uyap.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla hakkımda yakalama emri varmı diye soranların e devlet şifresi ile hakkındaki dosya içeriğine vatandas.uyap adresinden bakarak yakalama emri olup olmadığını kontrol etmeleri mümkündür.

Hakkında yakalama emri olanlar ben riske girmeden yakalamam hakkında bilgi sahibi olayım diye düşünüyorlarsa bu yazımız onlar için faydalı olabilir. Ancak cmk yakalama şartları belli olduğundan bu konuda resmi bir kuruma başvurmanız durumunda yakalama kararınızın bulunduğu görüldüğünde kolluk kuvvetlerine bildirilmesi mecburi olacaktır.

Yakalama emri ile ilgili sorularınızı BURAYI tıklayarak forum bölümümüze sorabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir