Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yargıtay dosya takibi nasıl yapılır ?

Yargıtay dosya sorgulama:

Yargıtay c.başsavcılığı dosya sorgulama, Adalet Bakanlığının UYAP entegrasyon sistemi dahilinde sunduğu bir hizmettir. Bu sayfadan yargıtay dosya arama , uyap yargıtay dosya arama, yargıtay arşiv dosya sorgulama , yargıtay dosya sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Yargıtay cbs dosya sorgulama : Arama terimi : t.c yargıtay dosya sorgulama , yargıtay’a dosya neden gider ?

Ceza veya Hukuk dosyaları için yapılan en üst itiraz mercii olarak, yargıtay Türkiyenin bütün bölgelerindeki mahkemelerinden gönderilen dosyaların temyiz incelemelerini yapar. Temyiz incelemesi için Yargıtaya gönderilen dosyalar öncelikle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir. Buradan daha sonra ilgili ceza dairesine gönderilir ve buraca verilen karara müteakip mahkemesine iade edilir. Bu süre zarfında dosyalar arşivlerde sırası gelinceye kadar saklanabilir. yargıtay dosya sırası ‘na göre dosyaları inceleyerek kararını verir.

Yargıtay dosyayı nasıl inceler ? ( yargıtay dosya aşamaları ) (Yargıtay ceza dosyası aşamaları )

Yargıtay öncelikle dosya hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tebliğnamesi ile birlikte ön rapor sunmak üzere bir tetkik hakimi görevlendirir. Tetkik hakiminin dosya incelemesine müteakip hazırladığı rapor ceza dairesi üyelerine sunulur ve sunum sonucunda oylama ile karar verilir. Bu aşamaların hepsi e yargıtay dosya sorgulama sistemi ile takip edilebilir.

Yargıtay ne tür kararlar verir? ( yargıtay dosya durumu bozma ne demek )

yargıtay dosya bozma , yargıtay dosya onama veya yargıtay düzelterek onama kararları verilebilir. yargıtay dosya kararı bozma kararı verilirse dosya yeniden yargılama yapılması için ilgili yerel mahkemesine iade edilir. Peki dosya yargıtayın bozduğu karar ne olur ? Bozulan dosya yerel mahkemesine iade edilmesine müteakip yeni bir esas alarak yeniden yargılama yapılır. yargıtay bozması üzerine dosya yeniden açıldı şeklindeki dosya durumu bunu gösterir. yargıtay dosya bozma düzelterek onama ne demek sorusunun yanıtı ise bozmanın yeniden karar vermek üzere dosyanın yerel mahkemesine iadesi, düzeltilerek onama ise basit hesap hataları veya yazım hatalarının bozmaya gerek kalmadan yargıtayca düzeltilip onaması anlamına gelir.

Yargıtay dosya düşme ne demek :

Yargıtaya gönderilen dosyalarda, inceleme sırasında veya incelemeye sıra gelmeden şikayetten vazgeçme olursa ( şikayete tabi suçlar için) yargıtay düşme kararı verebilir.

Yargıtay dosya onama : ( yargıtay dosya sorgulamada onama ne demek ) yargıtay dosya onama ne demek ?

Yargıtay dosyayı onarsa ne olur sorusunun cevabı şudur. Yargıtay onamasından sonra dosya mahal mahkemesine gönderilir. Yerel mahkemesince onama kararı taraflara tebliğ edilir ve onanan dosyada bulunan suçlara ilişkin kesinleştirmeler yapılır. Ceza Mahkemelerinde onama kararından sonra cezaların infazı için Cumhuriyet savcılığı ilamat bürosu ile yazışma yapılır.

Yargıtay vatandaş dosya sorgulama : ( yargıtay dosya e devlet )

Dosyanın Yargıtaydaki durumunu takip edebilmek için e devlet yargıtay dosya sorgulama hizmeti verilmektedir. yargıtay dosya sorgu e devlet sistemine entegre olarak çalışmakla birlikte yargıtay sitesi bağlantısı ile de girilebilmektedir. yargıtay dosya sorgulama temyiz işlemi yapılmasına müteakip dosyanın yargıtaya giriş yapmasından sonra işlemeye başlar. yargıtay dosyası e devlette görünmüyor sorununun cevabı henüz dosyanın yargıtaya gitmemiş olması olabilir. yargıtay dosya gözükmüyor

Yargıtay dosya incelemesi ne kadar sürer ?

Yargıtaya giden dosyanın ne zaman döneceği birçok kişi tarafından merakla arama motorlarında aranmaktadır. Bazı aramalar şu şekildedir: ( yargıtay dosya karar süresi , yargıtay dosya gecikme , yargıtay dosya onama süresi , yargıtay dosya inceleme ne kadar sürer 2017 , yargıtay dosya inceleme ne kadar sürer 2018 , yargıtay dosya inceleme ne kadar sürer 2019 , yargıtay dosya ne zaman sonuçlanır , yargıtay dosya ne zaman gelir 2018 , yargıtay’a giden dosya ne zaman sonuçlanır , yargıtay’a giden dosya ne zaman gelir , yargıtay dosya hızlandırma , yargıtay arşivdeki dosya ne zaman sonuçlanır , yargıtay’a giden dosya kaç yılda sonuçlanır , yargıtay dosya kaç günde gelir ,) bu sorgulamaların cevabı genelde aynıdır:

Yargıtay dosya yogunlugu ‘ na göre yargıtay dosya bekleme süresi değişebilir. yargıtay a giden dosya ne zaman sonuçlanır sorusunun cevabı budur. yargıtay cumhuriyet dosya sorgulama ekranından dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı veya yargıtay dosya hangi sırada , yargıtay dosya hangi dairede olduğu sorgulanabilir.

Yargıtay a temyiz giden dosya düşer mi ?

Yargıtay’a temyiz incelemesi için giden dosya, inceleme sırasında (dosyanın şikayete tabi suç olması durumunda) şikayetten vazgeçme olup, bu durum dilekçe ile beyan edildiğinde, dilekçe ve ekleri Yargıtay’a gönderilir. Yargıtay bu durum karşısında kendisi düşme kararı verebilir veya yerel mahkemesinin karar vermesi için dosyayı geriye iade edebilir.

Yargıtay dosya bakma sırası : ( yargıtay dosya önceliği )

Yargıtay, dosyaları bir sıra ve intizam içerisinde yürütür. yargıtay dosya bakma sırasında genellikle tutuklu iş dosyalarına öncelik verir. yargıtay ceza dosya sorgulama işlemlerinde işin öncelik sırası belirtilebilir.

Yargıtay dosya bilgileri ile sorgulama :

Yargıtay dosyaları genellikle mahkeme bilgileri ile sorgulanır. yargıtay dosya durumu sorgulama yapmak için dosyanın kapak bilgilerine sahip olmanız gerekir. yargıtay dosya sorgulama yerel mahkeme bilgileri ile sorgulama yapılabilir. yerel mahkeme bilgileri ile yargıtay dosya sorgulama yapılabilmesi için mahkemenin adını ve en az esas numarasını bilmeniz gerekir.

yargıtay’da karara çıkan dosya kaç günde gelir ?

yargıtay’da karara çıkan dosya kaç günde gelir sorusunun net bir cevabı yoktur. Ancak yargıtay karar verdiği dosyaların tebliğ işlemlerini yerel mahkemeler yaptığı için bu sürenin çok uzaması beklenemez. Posta ve postaya verilme aşamasında dağıtım süreleri biraz uzatabilir ancak birkaç ayı geçmeyeceğini düşünüyoruz.

Yargıtay dosya sorgulama nasıl yapılır ?

yargıtay dosya tc ile sorgulama ile yapılamaz. t.c.kimlik ile yargıtay dosya sorgulama sistemi dosya sorgulamak için tek başına yeterli değildir. Sadece mahkeme ve dosya numarası bilgileri ile yapılabilir. Yargıtay cb dosya sorgulama işlemlerini aşağıda adım adım anlatacağız. Bu konuda bazı arama motoru aramaları şu şekildedir: ( yargıtay dairesi dosya sorgulama , yargıtay dosya durumu , yargıtay dosya sorgu , yargıtay temyiz dosya sırası , yargıtay temyiz dosya takibi , yargıtay temyiz dosyaları , yargıtay dosya inceleme , yargıtay ceza dosyası , yargıtay mahkeme dosya sorgulama , yargıtay c baş sav dosya sıra sorgulama )

yargitay dosya on inceleme : yargıtay dosya ön inceleme ne kadar sürer , yargıtay dosya ön inceleme ne demek , yargıtay dosya ön inceleme :

Yargıtay ön önceleme, yargıtaya gelen dosyaların bir tetkik hakimi vasıtasıyla öncelikle incelenmesidir. Bu aşamada tetkik hakimi dosyayı inceleyerek ceza dairesi üyelerine sunmak üzere ön inceleme raporu hazırlar. yargıtay dosya sorgulama vatandaş portalı üzerinden yapılmaz. Aşağıda yönlendirmeleri verilen link ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

YARGITAY DOSYA SORGULAMA REHBERİ :

1)

Yargıtay dosya sorgulama modülüne giriş için öncelikle BURAYI tıklayınız.

Yukarıda verilen arayüz resminde sarı renkle yazılan adresi web tarayıcınıza girdiğinizde sizi aşağıdaki ekrana yönlendirecektir.
2)
Aşağıdaki arayüz yargıtay dosya takip sisteminin ilk arayüzüdür. yargıtay uyap dosya sorgulama modülünün ilk sayfasında mahkeme bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
3)
Yargıtay dosya sorgu işlemleri mahkeme bilgileri girilerek başlar. yargıtay dosya no ile sorgulama , ( yargıtay dosya numarasına göre sorgulama )aşağıdaki arayüzde belirtildiği üzere, il adını ve mahkeme türünü seçtikten sonra mahkeme sorgula butonunu tıklıyoruz. Daha sonra çıkan mahkeme kısmına ilgili mahkemenizin ismini seçim, esas numarası kısmına da esas numarasını yazarak sorgula butonuna basıyoruz.
Sorgulama yapıldıktan sonra aşağıdaki arayüzde de görüleceği üzere sorgulama bölümünün altına sorgulama sonucu olarak dosya numarası ile yargıtay ceza/hukuk dairesi bilgileri gelecektir.
yargıtay dosya açık ne demek sorusu burada karşınıza çıkabilir. Açık ibaresi dosyanın henüz yargıtayda olduğunu gösterir. Ayrıca yargıtay dosya sırası öğrenme sorusunun cevabı da bu sayfadadır.
Bu kısımdan sonra yargıtay dosya ayrıntı bilgileri sekmesine ulaşmak için aşağıya geçiyoruz
4) 3 Numaralı ekran arayüzünde bulunan dosyanın sağ tarafında bulunan detay kısmını tıkladığımızda, karşımıza dosya bilgilerini içeren aşağıdaki arayüz gelecektir. Burada yargıtay ceza dairesi numaraları, tebliğ name numarası ve dosya durumu gibi içerik bilgilerine ve yargıtay dosya görüntüleme bilgilerine ulaşabilirsiniz.
yargıtay dosya kontrol ekranlarının 4. kısmı olan bu kısım içerik olarak ilgili dosyanın suç, esas, karar, tebliğname işlem numaraları ile doludur.
Dosya bilgileri ve dosya durumunu bu sayfadan görebilirsiniz. Bu sayfanın altında, dosya durumlarına ilişkin kısaltmaların manaları yazılmıştır.
Dosya durum aşamaları aşağıdaki arayüzde açıklanmıştır. Bu kısımdan şu sorgulara ulaşabilirsiniz : ( Yargıtay dosya kayıt aşamasında ne demek , yargıtay dosya cbs gönderildi ne demek , yargıtay ceza dosyası ön inceleme , yargıtay dosya karara çıkmış ne demek , yargıtay dosya durumu karara çıkmış ne demek , yargıtay dosya durumu arşivde ne demek , yargıtay dosya durumu postalandı ne demek , yargıtay dosya durumu incelemede ne demek , yargıtay dosya durumu açık ne demek , yargıtay dosya daireye gönderilmek üzere bölümde ne demek , yargıtay dosya incelemede yazıyor , yargıtay dosya incelemede diyor , yargıtay dosya kapandı ne demek , yargıtay dosya arşivde ne demek , yargıtay dosya arşivde , yargıtay dosya arşiv bölümü teslim aldı ne demek , yargıtay dosyanın arşivde olması , yargıtay dosya sorgulamada incelemede yazıyor )
Yargıtay dosya sorgulaması ile ilgili sorularınızı BURAYI tıklayarak forum bölümümüze yazabilirsiniz.

Yazar: admin

8 thoughts on “Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Hasan

  ( - )

  Yargıtay dosyaları eski sevgili gibi bir türlü dönmek bilmiyor…

  uğur

  ( - )

  Bu komikti :))))

  Aykut

  ( - )

  Yargıtay dosya incelemesi ne kadar sürer ? Ne kadar sürede yanıt verirler?

   Samet

   ( - )

   Hocam bide kalan cezalarim toplanır mi bunla Beraber yoksa Dier leri ayrı ayrı mi gelir arkasından. DiDier dosyalarımi sorgulama imkanım nedir kendim ? Birde son kez birsey soracağım hocam ben teslim süresinden ertesi günü hastaneye gitsem hastane den hemen ihbar gider mi. Çünkü rahatsizm serum takmak isteyebilirler lütfen bilgi lendirirmisiniz beni size zahmet hocam

    admin

    ( - )

    Yargıtay dosya inceleme süreleri işin niteliğine göre değişebiliyor Aykut bey. Ayrıca iş yükü ve bunun gibi bir çok etken zamanı etkileyebilir. Kimi zaman 1 yıl sürebilirken, kimi zaman 5 yıla kadar çıkabiliyor. bu konuda net bir tahminde bulunmak olanaksız.

     admin

     ( - )

     Samet bey cezalar kesinleşip infazına başlanıldığında, aynı türden cezalar toplanır. bu toplama bir karar ile yapılır ve bu karara içtima kararı , yani toplama kararı adı verilir. Bu kararı aldığınız en büyük cezayı veren mahkeme verir. https://www.adliyeci.com/uyap-vatandas-nasil-kullanilir/ bu linkini attığım makale ile hakkınızdaki diğer dosyalarınızı sorgulayabilir, kesinleşme durumlarını kontrol edebilirsiniz. Unutmayın, infaz edilebilmesi için cezanızın kesinleşmesi lazım. yani dosyanızın içerisinde kesinleşme şerhi evrakı olması lazım. hakkınızda yakalama emri bulunuyorsa ve hastanede ihbar düşermi açıkcası emin değilim. entegre durumu hakkında bir malumatım yok. ancak 1 gün sonra hemen yakalama emri çıkmayabilir hakkınızda. yani birkaç gün, hatta birkaç hafta sürdüğü de olmuştur. geçmiş olsun.

  Yargıtay dosya incelemesi için e-devlet girişi ile işlem yapılabilir mi acaba?

  uğur

  ( - )

  e devlet ile değil ama vatandaş uyap sisteminden yapılabilir. Bu sitede bunla ilgili makale mevcuttur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir