Yargıtaya Yapay Zeka

Yapay zeka teknolojisiyle geliştirdiği ARYA yazılımıyla Kodex şirketi, Yargıtay dava sonuçlarının yaklaşık yüzde doksanını doğru tahmin edebiliyor.

Son günlerde her sektörde sıkça uygulanmaya başlanılan yapay zeka uygulamalarının çeşitleri her geçen gün artıyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent bünyesinde yer alan Kodex bilişim, geliştirdiği ARYA yazılımıyla hukuk alanına yeni çözümler sunuyor.

Tübitak’ın Bireysel Genç Girişimcileri Destekleme Programı ( T-BİGG) kapsamında kurulan bir arge şirketi olan kodex bilişim kurucusu Anadolu Ajansına ARYA ile ilgili beyanlarda bulundu.

Yetkili, projelerini TÜBİTAK’a sunarak kabul aldıklarını belirtti ve bu sistemi geliştirme aşamalarında Türkçe karar metinlerini yapay zekanın bir alt kategorisi olan doğal dil işleme teknolojisiyle sayısal verilere dönüştürüp, istatistiksel yöntemlerle sonuçları tahmin ettiklerini söyledi.

İlk derece mahkemelerinin kararları halka açık olmadığı için Yargıtaya giden boşanma davalarını ele aldıklarını bildiren yetkili “bu davaların kararlarını onama, bozma ve düzelterek onama olarak üç kategoriye ayırdık ve sisteme yeni bir yargıtay davası eklendiğinde bilgisayar davanın kararının bu katagorilerden hangisi olacağı hususunda yüzde doksan oranında doğru tahmin veriyor. Kararlar halka açıldığında yaş ve cinsiyet gibi veriler gizleniyor. Elimizde daha detaylı olması durumda daha büyük doğruluk oranına ulaşabiliriz dedi.

Yapay zeka hakimlere yardım edebilir:

Yapay zeka yazılımının hakimlere yardımcı olabileceğini belirten yetkili programın daha geniş davalara uyarlanabileceğini belirtti.

Haberin devamı için tıklayınız

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir