Yerine Getirme Fişi Nedir?

Yerine Getirme Fişi Nedir?

Yerine getirme fişi, Cumhuriyet Başsavcılığınca bir cezanın infaz edildiğine ilişkin, adli sicile işlenmek üzere düzenlemiş olduğu evraka verilen isimdir.

Yerine getirme fişi ne demek?

Mahkemece verilen bir hükmün infazının Cumhuriyet Başsavcılığınca yapıldığını belirtir. Örneğin 1000 TL adli para cezasına hükümlü olan bir şahıs, bu para cezasını maliyeye yatırarak makbuzu Cumhuriyet Başsavcılığına getirmesi durumunda, Cumhuriyet Başsavcılığı yerine getirme fişi düzenleyerek bir suretini sabıkasına işlenmek üzere Adli Sicil Bürosuna, bir suretini de mahkeme dosyasına gönderir.

Yerine getirme fişini kim düzenler?

Yerine getirme fişini infazın takibini yapan yer Cumhuriyet Başsavcılığı düzenler. Hakkınızda mahkumiyet hükmü veren mahkemenin yargı çevresinde bulunan Cumhuriyet Savcılığı yerine getirme fişi düzenlemekle görevlidir.

Yerine getirme fişi nasıl alınır?

Eğer hakkınızda verilen bir hüküm ile ilgili olarak cezanız infaz edilmiş ise ve yerine getirme fişine ihtiyacınız var ise infazın tamamlandığı yerde bulunan Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe yazılarak yerine getirme fişi istenilebilir.

Yerine getirme fişi talep dilekçesi örneği:

Yerine getirme fişi talep dilekçesi örneğini forum bölümümüzden veya BURAYI tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yerine getirme fişi ne işe yarar?

Yerine getirme fişi, adli sicilinize işleyen bir hükmün infaz edildiğini gösterir. Adli sicilinizde bulunan hükmün infaz edildiğini sicile işlemek için yerine getirme fişi kullanılır.

Cezanın infaz edildiği nasıl anlaşılır?

Sanığın yargılama sonucunda almış olduğu ceza miktarının yerine getirildiği, hakkında bu suçtan dolayı başka bir işlem bulunmadığını yerine getirme fişi ile anlarız. Bazı firmalar işçi alımlarında adli sicilinizde bulunan cezanın infaz edildiğine dair belge isteyebilir. bu durumda yukarıda belirttiğimiz gibi yerine getirme fişini ilgili mahkemeden talep ederek firmaya verebilirsiniz.

Yerine getirme fişi örneği:

Aşağıda örnek bir yerine getirme fişi gösterilmiştir:

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir